קובה

ביקור בקובה הינו ביקור במקום שהזמן עמד בו מלכת. מחד – מבנים, ארמונות, רחובות פאר מן העבר הלא רחוק, מכוניות עתיקות ומציאות, מאידך – אנשים מדהימים. אנשים שחיים את המהפכה היומיומית שלהם, את מלחמת הישרדותם. אנשים שרוקדים ושרים ומתנועעים באקסטזה לקצב המוסיקה המטריפה בקובה.

שטח: 110,000 קמ"ר / אוכלוסייה: 11 מיליון תושבים / עיר הבירה: הוואנה / גאוגרפיה: 70% מישורים, 25% רכסי הרים והשאר, חופי ים.
 
 
הקישו בצילום לאתרים בהוואנה
הוואנה
 
old (187)
 
עיר הבירה של קובה מאז 1607. עיר ענקית וצפופה המונה
כ- 2.2 מיליון תושבים. הוואנה היא קוקטייל מרהיב של צבע וריח, של יופי ועזובה, של מוסיקה, ריקודים וגם עוני, של רעיונות מהפכניים אל מול געגועים לימים של פעם. העיר, המוכרת ע"י קרן אונסק"ו כאתר מורשת עולמית עוברת בשנים האחרונות מתיחת פנים משמעותית, חזיתות הבתים נצבעות, הרובע העתיק, הוואנה וויאחה משופץ ונראה כי בקרוב דבר לא ייוותר
מן האותנטיות המלהיבה של העיר. יש בהוואנה שפע מסעדות, בארים, בתי מוסיקה ומועדונים, קברטים ושאר אטרקציות. המלקון, הטיילת הארוכה של העיר מלאה בכלי רכב, בתיירים ובעוברי אורח. ססמאות המהפיכה תלויות פה ושם ולתייר לא נותר אלא לבחור לשהות כאן לפחות שלושה ימים.
                                                                  
הקישו בצילום לאתרים בטרינדאד
טרינידאד
trinidad (6)
 
בין הערים היפות בקובה. טרינידאד, המונה כ- 80,000 תושבים הייתה עיר של בעלי חוות עשירים אשר הקימו בה ארמנות מגורים ומכאן פיקחו על עבדיהם במטעי הסוכר ובמישורי הבקר.
במשך השנים נזנחה העיר ומרכז הכובד עבר למקומות אחרים בקובה, וטרינידאד נותרה ישנה ומדיפה ניחוחות עתיקים קולוניאליים. רחובות העיר מרוצפים בחלוקי נחל, בתיה צבעוניים במיוחד, אוכלוסייתה מגוונת ובית המוסיקה שבה הוא מהטובים הפועלים בקובה. תמצאו כאן מקדש ל"סנטרייה", הדת הקובנית, מוזיאונים, שווקים למלאכות יד והרבה רום.
                                                                                         
הקישו בצילום לאתרים בסנטייאגו דה קובה
סנטיאגו דה קובה
santiago (4)
 
בירת חבל המזרח, "האוריינטה" בקובה. סנטיאגו, המונה
כ- 400,000 תושבים הייתה בין הערים הראשונות שהוקמו בקובה, עת התנחל בה דיאגו ולאסקז (1512). העיר הייתה בירתה הראשונה של קובה, עד 1607, אז בחרו שליטיה הספרדים להעתיקה להוואנה. תושבי סנטיאגו אינם סולחים על המחטף הזה של הוואנה, ויש להם טינה גלויה נגד תושבי הבירה הנוכחית. הם טוענים כי סנטיאגו, היא היא קובה האמתית והאותנטית, המהפכנית, המוזיקלית, השחורה והנאמנה.
בסנטיאגו יש כמה מוזיאונים מעניינים, בתי מוסיקה לרוב והיא בסיס מצוין לתור את מחוזות מזרח קובה. 
כאן גם מתקיים מידי שנה קרנבל מחולות צבעוני בחודש יולי.  
                                                                                           
הקישו בצילום לאתרים בסיינפואגוס
סיינפואגוס
cubaaa (73)
 
אחת הערים היפות ביותר בקובה, הקרויה גם "פנינת הדרום". סיינפואגוס, המונה כ- 130,000 תושבים, והמכונה על שמו של השליט הספרדי שעזר בהקמתה בראשית המאה ה- 19, היא פרי יוזמתם של חוואים צרפתים אשר נמלטו מהאי האיטי השכן לקובה, התבססו כאן והקימו עיר לתפארת לצד חוות סוכר משגשגות. על רקע זה ניתן להבין את ריבוי השמות הצרפתיים, הצבע הלבן של התושבים והשיער הבלונדי של חלקם. גם לבתים יש סגנון צרפתי אירופאי מיוחד, וכמה מהם נחשבים ליוצאי דופן מבחינה ארכיטקטונית. בעיר, השוכנת על שפת מפרץ סיינפואגוס נולד, חי ויצר המוסיקאי בני מורה, מאבות סגנון המוסיקה "הדנסון". מעט מאחורי מרכז העיר התוסס והמדרחוב המודרני משתרע רובע פשוט ועני שמראותיו משקפים את מצבם של מרבית הקובנים החיים כיום במדינה.
 
                                                               
הקישו בצילום לאתרים בווראדרו וסביבתה
ווראדרו

 

vvnn (135)
 
על פני חצי אי בצורת לשון ארוכה, החודר אל האוקיינוס האטלנטי, בנויהה העיר ווראדרו. עיר קטנה בת 9,000 תושבים, שלאורכה עוברים שני רחובות מקבילים ורחובות צולבים רבים. מזה כמאה שנים משמשת העיר, המרוחקת שעתיים וחצי מהוואנה כמקום הנופש האולטימטיבי לעשירי קובה וארה"ב בעבר. חופי החול הלבן, טורקיז מי הים, עצי דקל הקוקוס וגפן הים הם רק חלק מן התפאורה ההופכת את האתר למדהים. יש כאן עשרות בתי מלון, אטרקציות של שייט ונופש, מסעדות, שווקי עבודת יד ואפשרויות רבות לתייר ברחבי האי.
 
רכס סיירה מאסטרה
santiago (50)
 
רכס הרים נישאים שפסגתם, פיקו טורקינו, מתנשאת לגובה של 1996 מ'. סיירה מאסארה עטור ביערות גשם עבותים, בנחלים ומפלים, ולאורך ההיסטוריה שימש כמקום מסתור והתארגנות לכוחות מורדים ומהפכנים, גם לחבורתו של פידל קסטרו, אשר מכאן ניהל את מלחמת הגרילה נגד המשטר הקובני בשנות ה- 50.
יש אפשרות לתור כמה מסלולי טיול לאורך הרכס, ולבקר גם בכפרים. הכי אותנטי לסור מן הדרך הראשית מעת לעת, ולקפוץ לביקור באחת ה"בוהיו'ס" (בקתות מקורות בעלי דקל), לא לפני ששואלים אם אפשר. עפ"ר המקומיים מסבירי פנים ומכניסי אורחים. מדהים לראות את אורח החיים הצנוע והפרימיטבי משהו הקיים בבקתה, ועם זאת, כל בקתה מחוברת לחשמל, בכל כפר יש מרפאה, בית ספר ו"בודגה" (חנות ממשלתית למזון).
 
קמאווי
santiago (84)
 
העיר השלישית בגודלה בקובה, המונה 350,000 תושבים, היא עיר הבירה של מחוז, הנושא אף הוא את השם קמאווי. העיר הוקמה ב- 1515 כאחת משבע ההתנחלויות הספרדיות הראשונות בקובה. האתר המקורי של העיר, ליד הים, הועתק הנה בשל התנפלויות חוזרות ונשנות שלח פיראטים, במאות 16-17. רחובות העיר יוצרים מבוך פתלתל, כנראה כדי להקשות על שודדים את הסתערויותיהם. קמאווי ידועה גם בשם "עיר הגיבורים" שכן כאן פרצה המהפכה הקובנית ב- 1868, תחת הנהגתו של סספדס.
סמלה של העיר הוא הכד הענק והעגול, הנראה בצילום, הקרוי טינחון – Tinajon, אשר אלפים כמות שמשו את הספרדים לייבוא שמן ומים מספרד לקובה.
 
עמק ויניאלס
cubaaa (135)
 
בצידו הדרום-מערבי של האי משתרע עמק מרהיב ביופיו הנפרש לעיני המתבונן מעמדת תצפית גבוהה. בלב העמק פזורים כפרים קטנים וחוות בודדות, אדמותיו מעובדות בשלל גידולים (טבק, תירס) ומעניקים צבעוניות רבה למראה. רכס הררי סוגר את העמק בשרשרת יפה של "הרי מישאר" (רכסים שנותרו לאחר מיליוני שנים של התרוחחות הרכס העיקרי). המקומיים מכנים אותם "סיירה דה לוס אורגנוס" (כנראה בשל צורת האורגן הכנסייתי שהזכירו לספרדים הראשונים שחזו בהם). בלב העמק נמצאות כמה אטרקציות כגון מערת האינדיאני וציור הקיר הפרהיסטורי. העיירה המרכזית בלב העמק נקראת ויניאלס.
 
שמורת גואנאייארה, טופה דה קוייאנטס
cubaaa (52)
 
רכס ההרים המרכזי בקובה נקרא סיירה אסקמבריי. שיאו בגבהים של 1,200 מ' והוא עטור יערות, אגמים, נחלים וכפרים קטנים. מכאן תקפו צ'ה גווארה ואנשיו את צבאות בטיסטה בעיר סנטה קלרה וזכו לניצחון מכריע. טופה דה קוייאנטס הוא אזור נופש שהוקם עוד טרם המהפיכה וכיום משמש בעיקר סנטוריום. שמורת הטבע הגדולה הומיוחדת נקראת "גואנאייארה" והיא משלבת צמחי יער, מטפסים, שיחים, פרחים, אורכידאות טבעיות ופטריות, לצד מפלים ונחל זורם בין בריכות טבע.
ניתן לבקר במקום רק עם מדריך מקומי וברכב הנעה קדמית.  
 
 
פארק סורואה
soroa (33)
 
שמורת טבע ייחודית הנמצאת מרחק של 80 ק"מ נסיעה מהוואנה, מערבה, בכביש המוביל לפינאר דל ריו. בסורואה, הקרוייה ע"ש משפחה ספרדית שהייתה בעלת הנחלות באזור, יש שתי אטרקציות יוצאות דופן. מחד, זורם כאן נחל הנופל בסידרה של מפלים אל בריכות טבעיות בהן ניתן להשתכשך בימים חמים במיוחד. הדרך עטוייה בנופי יער עבות. מאידך, נמצא כאן גן סחלבים גדול ובו אוסף של 700 מיני צמחים שנאספו לכאן מכל רחבי אמריקה הלטינית ומטופחים כאן ביד אוהבת.
הדרך המובילה אל השמורה יפה, חולפת על פני יערות וכפרים קטנים בהם ניתן וכדאי לעצור ולהכיר את המקומיים. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לראש הדף