הוואנה, עיר הבירה של קובה, המונה כ- 2.3 מיליון תושבים, תוססת ורוגשת מלאה במבנים קולוניאליים, בככרות מעוטרות, במוסיקה וצבע

המאלקון
hav (12)

 

פירוש השם: הטיילת שלאורך חוף הים. המאלקון הוא רחוב שארכו 7 ק"מ החולף לרוחב הוואנה, כחומת מגן בנוייה בין שכונות העיר לבין גלי האוקיינוס האטלנטי המתנפצים אל הכביש ואל הביתם. המאלקון הוקם בראשית המאה ה- 20 כניסיון ליצור שובר גלים, אך ללא הואיל. סערות הים וסופות ההוריקן הפוקדות את האיוזר חדשות לבקרים שמות את המאלקון ללעג, כך גם הקובנים. אלו מזדרזים להגיע לכאן כל אימת שסערה ונחשולי מים פוקדים את המקום, וזוכים למקלחת רטוןבה ומרעננת. לאורל חומות האבן נוהגים קובנים, תיירים, זוגות אוהבים, מחפשי הזדמנויות וצלמים לחפש את מזלם.
 
ארמון הקפיטוליו 
hav
בניין הפרלמנט הקובני לשעבר, אשר הוקם בשנות השלושים של המאה ה- 20, כחיקוי לכל דבר של בניין הקפיטול בארה"ב. המבנה המתנשא במרכז העיר, בקצה השדרה הקרוייה ע"ש חוסה מרטי (פסאו פראדו, לשעבר) בולט על פני קו הרקיע של העיר ומסביבו מתקיימות התרחשויות תוססות של עיר בתנועה. זהו ליבו של הרובע הקרוי "הוואנה סנטראל". כאן נפגשים סוחרים, להטוטנים, "חינטרו'ס" (נודניקים המציעים את עזרתם מבלי שיתבקשו לכך), נהגי מוניות, תיירים ועוד. 
כיום משמש המבנה הן כמוזיאון, והן כמושב משרד המשפטים ומשרד החקלאות הקובנים.
 
פלאסיו דה לה ארטסנייה
old (113)
המקום, המבשר את הכניסה לרובע העתיק ("הוואנה וויאחה") הוא בעצם מבנה עתיק מן התקופה הקולוניאלית, המשמש כיום כמרכז חנויות למכירת עבודות יד, חולצות, מסעדה ובית קפה ועוד. ייחודו של המקום הוא בעובדה כי כאן מופיעה אחת מלהקות המוסיקה הטובות ביותר בהוואנה, כל יום החל משעה 15:00. בראש הלהקה מנצח ומנגן החצוצרן הוותיק והמעולה טוני אלונסו, הפורט בנגינתו על נימי הרגש והנפש. מומלץ מאוד לרכוש דיק של ביצועי הלהקה. אפשר ורצוי גם לחולל קצת סלסה לצלילי המוסיקה הנהדרת שלהם. חוץ מזה שהמבנה מקסים ביופיו ובייחודו. בליבו יש פאטיו גדול מוקף עמודים ושלוש קומות של חנויות ומסעדה.
 
לה פלורדיטה
old (185)

 

שמו של באר בו נהג הסופר האמריקאי ארנסט המינגווי לשבת, ללגות את משקה הדאייקיירי המפורסם שרקח כאן וללהג עם היושבים, ועם העוברים ושבים. הבאר, המעוצב בסגנון קלאסי כבד, נמצא בקצה רחוב "אוביספו", שהוא רחוב הקניות המרכזי של הוואנה. הרחוב יוצא מ"הוואנה וויאחה", הרובע העתיק, ונמשך מערבה לכיוון כיכר הקפיטוליו, אל "הוואנה סנטראל".
הביקור במקום הוא מבחינת אטרקצייה תיירותית והזדהות במשהו עם אורח חייו של הסופר המהולל (והבעייתי), וגם הזדמנות לבקר בשירותים מקומיים (אשר אינם נמצאים לרוב בקובה). המשקאות כאן יקרים ואולם האווירה נהדרת.
 
קסטיליו דל מורו
cubaaa (176)
אחת משש המצודות אשר הוקמו בהוואנה במרוצת המאה
ה- 17. בימים אלו הייתה הוואנה חשופה למתקפות חוזרות ונשנות של פיראטים, אשר ניסו "למוץ את לשד" העיר העשירה ממנה יצאו אלפי ספינות סוחר עמוסות בכל טוב אל יבשת אירופה, וממנה לקובה. כמענה להתקפות אלו, ולמעשי שוד וביזה שאירעו כאן חדשות לבקרים, הוקמה שרשרת מצודת הקיימת עד היום בהוואנה. 
קסטיליו דל מורו היא מצודת אימים החולשת על הכניסה לנמל הוואנה. ניבט ממנה נוף מדהים אל העיר, אל האוקיינוס האטלנטי ואל המאלקון. ניתן לבקר בתחומי המצודה, לסייר בסביבתה. הביקור בתוכה כרוך בתשלום. 
בסמוך ניצבת מצודה נוספת, "לה קבאניה", ממנה נוהגים עד היום לירות פגז תותח בשעה 21:00, כאות לנעילת העיר, עוד מימי השלטון הספרדי.  
 
המוזיאון לאמנות מודרנית קובנית
cubaaa (238)

 

אחד המוזיאונים המרתקים בהוואנה, המציעם צפייה מענגת במאות ציורים ופסלים של מיטב האמנים הקובנים. המוזיאון, הנמצא בסמוך למוזיאון המהפיכה (ארמון הנשיאים לשעבר) מעוצב באורח מודרני ביותר, וניכרת בו תשומת לב רבה מצד האוצר של התערוכות השונות המתחלפות.
הכניסה בתשלום, פתוח כל יום עד שעה 17:00.
 
קתדראלת סן קריסטובל דה לה הוואנה
cubaaa (192)

 

אחת הכנסיות העתיקות ביותר בקובה, הוקמה כאן במהלך המאה ה- 17 בתרומת הכנסייה הקתולית ברומא. חשוב לציין כי הכנסייה הקתולית טיפחה את מתנחלי העולם החדש ואימצה את הילידים המקומיים, כמו גם את העבדים השחורים שהובאו להוואנה, אל חיק הנצרות (אולי כתחרות לכוח הפרוטסטנטי העולה באירופה). הכנסייה בנויה בסגנון הקרוי ברוק קובני, עם השפעות קולוניאליות מובהקות. פיתוחי הבארוק כמו גם שני המגדלים הבלתי זהים מתנוססים למרחק. הקתדראלה ניצבת בלב כיכר הקתדראלה, ב"הוואנה וויאחה", כיכר המהווה מרכז תיירותי ותרבותי, נפגשים כאן תיירים, קובנים מצטלמים (תופעה ייחודית), נגנים, קבצנים ומחזרים למיניהם המחפשים אחר גורלם.  
 
 
סמטת האמל
hav (3)
סמטת רחוב ציורית וייחודית ברובע וודאדו. המקום מהווה בשנים האחרונות מרכז חשוב ומתעורר למוסיקה אפרו-קובאנית, ובעיקר אנרכיסטית. כחלק מתפאורת "הראש החדש", צויירו קירות הסמטה בעשרות ציורי קיר מרהיבים, בעלי סגנון פסיכדלי. כמו כן, פזורים במקום פסלים משונים, ויש כאן גם מרכז קטן של דת הסנטרייה.
הסמטה, הקרויה על שם האמן אשר עיטר חלק נכבד מן הבתים, איננה מופיעה על מפת התיירות, וביקור בה מהווה השלמה נאותה לחוויית הטיול בהוואנה, במסגרת המעקב אחר התרבות הקובאנית המעורבת. בימי א' מתקיימים במקום פסטיבלים של מוסיקה סואנת, להקות שחורות מופיעות בשפע והדיסקים נמכרים בעשרות.
חשוב להגיע לכאן באור יום, מלווה בבן זוג.
 
כיכר המהפיכה, מונומנט חוסה מרטי
 

cubaaa (156)
אובליסק גדול הניצב בקצה הכיכר הקרוייה כיכר המהפיכה (פלאסה דה לה רבולוסיון). האובליסק והפסל במקום מוקדשים לזכרו של חוסה מרטי, הגיבור הלאומי של קובה, אשר קרא למלחמת העצמאות הקובנית ב- 1895, ונהרג חודש וחצי אח"כ מפגיעת כדור טועה. כל ילד קובני יודע מי האיש, שפסלו, שמו ודמותו מתנוססים בכל עיר, עיירה וכפר בקובה, בעיקר בחזיתות בתי הספר.
הכיכר הרבועה והענקית מוקפת במבני משרדי הממשלה הקובנית. היא יכולה להחיל כמיליון איש מתגודדים, אשר נהגו לנהור אל המקום כדי להאזין להצהרותיו של פידל קסטרו, בנאומיו הארוכים. בכיכר נערכים טקסים לציון המהפיכה.
לראש הדף