uzi (20)

חופי הסלע של ווראדרו
וראדרו שוכנת על גבי חצי אי לשוני וצר החודר במאוזן לאוקיינוס הקריבי. העיר, המונה 9,000 תושבים נחשבת כמרכז נופש ותיירות ספורט המושכת מאות אלפי תיירים באירופה ומקנדה. רצועת החוף של ווראדרו היא חולית, לבנה ומרהיבה ומי הטורקיז של הים מפתים לשחייה, שיט או גלישה. לאורך רצועת החוף נמצאים עשרות בתי מלון ולהם חופים פרטיים ומסולעים. גם אם אינכם מתגוררים במלון השוכן על חוף ים סלעי, ראוי לטייל באחד שכזה. חוף הים הסלעי של ווראדרו הוא רומנטי ומזמן מפגש עם מיני צמחייה נדירה. שאון התנפצות הגלים והצלליות הרכות שמטילות קרני השמש השוקעת על טרשוני הסלע מהווים תפאורה נהדרת לטיול של אחה"צ.

uzi (19)ארמונות בווראדרו
את יתרונה של העיר גילו עשיריה לשעבר של קובה, בימי שלטונו של בטיסטה ועוד קודם לכן. עשרות בעלי קרקעות, חוואים עשירים, אנשי עסקים וכמובן, מאפיונרים אמריקאיים (אל קפונה וחבריו) נהרו אל רצועת החוף שהיה (ויש לה עדיין) ערך נדלנ"י לא יסולא בפז. כמה מהם הקימו במקום ארמונות אבן, ווילות נאות הצופות אל הים ובתי מלון. הארמונות, החווילות והבתים הנאים פזורים על פני חלקי האי השונים. חלקם מעוצבים בסגנון קולוניאלי עתיק, כמו זה השוכן ממש על חולות הים, וחלקם בסגנון מקומי האופייני לווראדרו.

uzi (23)פארק חוסונה
אחד מעשיריה לשעבר של קובה, חוסה אוטוריו, הקים במקום זה פארק גדול ונאה המכונה "חוסונה", שהוא שילוב של שמו הפרטי, חוסה, ושם רעייתו, אונליה. חוסה אוטוריו, שהיה בעליו של מפעל גדול לייצור רום, בסמוך לעיר השכנה קארטנאס, תכנן בלב הפארק אגם נאה מוקף בעצים ומדשאות. בפארק, בו משוטטים להנאתם ברווזים, ברבורים וטווסים, יש שלוש מסעדות שהן גם בארים לעת מצוא, במהלך היום. טיול בפארק מזמן מפגש עם אורח החיים הנהנתני של עשיריה של ווראדרו, טרם המהפיכה. בבאר הסמוך לאגם מכינים את הפינה-קולאדה הנחשבת לטובה ביותר בקובה.
במקום יש גם דוכנים לממכר מזכרות ועבודות יד.

uzi (22)מוניות ישנות בווראדרו
אחת החוויות הבלתי רגילות בקובה בכלל, ובווראדרו בפרט, היא נסיעה במכונית עתיקה. ברחובותיה של ווראדרו נעות עשרות מוניות שנהגיהן מצפים להנפת יד של התייר. מונית שכזאת, תוצרת "פורד" מודל 1908, היה לי העונג לשכור לחצי יום. הנהג, חורחה, היה אדיב בצורה בלתי רגילה ולא הפסיק להתנצל כאשר, כל שתי דקות, נאלץ לעצור ולפרוץ את סתימות הדלק במנוע (מנוע "סקודה" 1937). בכל מקרה, חווית הנסיעה היא בלתי רגילה. נהגי המוניות אדיבים ביותר, סקרנים ומשתפי פעולה. הם יקחו אתכם לכל פינה בלתי מוכרת בעיר. כדאי לסגור מראש על המחיר.

uzi (21)זריחה בווראדרו
אין טעם לבזבז זמן בקובה, ודאי שאין להחמיץ את מראות הנוף המדהימים שמזמנות שקיעת החמה, וגם זריחת החמה. חופי הים ניצתים עם שחר באור עדין ומלאנכולי של זריחה המתמהמהת לעלות. מקדימי קום חשים אז אל הים השליו ונהנים משחייה מוקדמת. לאוהבי הצילום זוהי הזדמנות פז ללות את זריחת השמש בסדרה של צילומים, וגם להרהר על העולם היפה שיש לנו העונג לחיות בו.

uzzzzzzzzמערות סן אמברוסיו
קבוצת מערות קארסטיות טבעיות שנמצאות בפינה המזרחית של חצי האי ווראדרו, לקראת סופה של טיילת המלונות. על קירות המערות המיסתוריות, שנתגלו לפני כ- 50 שנה יש שפע של ציורי קיר נאיביים, שצויירו על ידי אינדיאנים מפוחדים אשר נמלטו מפני נחת זרועו של הכובש הספרדי. מאוחר יותר נוצלו המערות גם למסתור עבדים שהצליחו להימלט מידי אדוניהם. גם הם הותירו אחריהם חרותות סלע וציורי קיר משכנעים המתארים אלים שונים מן הפולחן האפריקני.
כמה מן הציורים מתוארכים אף לתקופות קדומות יותר, של כ- 2000 שנה.
במערות, אשר הכניסה אליהן היא בתשלום זעום, מקננות יונים, ומעת לעת גם עטלפים. משק כנפיהם יכול להפחיד מעט אך תורם לאווירה המסתורית.

uzi (25)קארטנאס
כ- 15 ק"מ מדרום מערב לווראדרו שוכנת העיר הקטנה קארטנאס. אין בה הרבה אטרקציות תיירותיות, למעט מוזיאון עירוני מעניין, שוק תוסס ורחובות ארוכים שאופייניים באין סוף כרכרות רתומות לסוסים (כלי התחבורה האולטימטיבי כאן). במקום נמצא ביתו של הנער אליאן גונסאלס, אשר התפרסם בשעתו (1998) כאשר נמלט ביחד עם אמו על גבי רפסודה לארה"ב. הרפסודה נטרפה בים, האם טבעה והילד, שנמצא צף על שברי קרשים ניצל ונלקח לדודו במיאמי. לאחר משפט מתוקשר הורה בית המשפט האמריקאי להחזירו לחזקת אביו בקובה. הבית מוגן ומאובטח ע"י אנשי ביטחון ואסור להתעכב לידו ולצלמו.
ביציאה מן העיר יש ביח"ר ישן לייצור רום המשמש כמוזיאון. ניתן לעקוב אחר תהליך ייצור הרום, לקצור קני סוכר ולטעום, וכן לנסוע על רכבת סוכר ישנה עד לתחנת הרכבת הציורית בעיר.

uzzzzzzzz (3)מטאנזאס
עיר הבירה של מחוז מטאנזאס, המשתרע מצפון, דרומה. מטנזאס, המונה כ- 240,000 תושבים נמצאת במרחק של 20 דק' נסיעה מווראדרו, וכדאי לבקר במקום, אם במהלך השהות בווראדרו, ואם במהלך הנסיעה מערבה, להוואנה הבירה. העיר יושבת על נהר סן חואן, לחופי האוקיינוס האטלנטי. על גבי הנהר נמתחים גשרים רבים, מה שנותן לה את השם "וונציה של קובה". עברה של הער מפואר מן ההווה שלה. היישוב הראשון הוקם ב- 1692 ע"י כמה עשרות משפחות שהפכוהו לאזור מסחרי תוסס ולנמל חשוב המשווק סחורות לספרד. העיר ידעה בעבר גם מלחמות וביזה של שודדי ים.
כיום זוהי עיר אפורה למדי ואולם המרכז העתיק שלה מרשים, סגנונות קולוניאליים ניכרים בכל פינה, ושיטוט לאורך הנהר הוא חוויתי. בסמוך נמצאות מערות בייאמר, מכלול של מערות נטיפים תת קרקעיות.

לראש הדף