קרואטיה

קרואטיה היא אחותה של סלובניה, וניתן לבקר בה "בנשימה אחת" עם ביקור בסלובניה.
קרואטיה ניצבה בליבו של הסכסוך הקשה שפקד את יוגוסלביה במהלך שנות ה- 90 של המאה הקודמת, אך "ליקקה" לא מכבר את פצעיה ומנסה להתאושש מן הטראומה המלחמתית הנוראה ההיא. 
בקרואטיה נפגוש שמורות טבע מן היפות ביותר בעולם, ובהן, שמורת פליטוויצה. בקרואטיה – ערי נמל מרהיבות ומרתקות השוכנות לאורך חופי הים האדריאטי. קרואטיה הינה מפגש ומיזוג של סגנונות בנייה, מתכוני אוכל, סוגי מוסיקה ועוד.

 
שטח: 58,000 קמ"ר / אוכלוסייה: 4.8 מיליון תושבים / עיר הבירה: זאגרב / גיאוגרפיה: רצועת חוף ארוכה, מפורצת וסלעית ממערב, רכסי הרים וגבעות במרכז הצפוני של הארץ / כלכלה: תעשייה כבדה, ספנות, מוצרי עץ וטקסטיל, תיירות.
                                                                                  
זאגרב                                                   
הקישו לאתרים חשובים ובולטים בזאגרב
croatia (33)
בירתה והעיר הגדולה ביותר של קרואטיה מונה כמיליון תושבים. ההיסטוריה של העיר, שהתפתחה משתי הערים קפטול וגרדץ, מתחילה במאה ה-11, ובמשך מאות השנים ידעה כיבושים, קרבות ודם רב. לאחרונה החלה העיר להתאושש מן המלחמה. זאגרב כיום משגשגת ופורחת.
סמלה של זאגרב הוא טירה בעלת שלושה צריחים, על אחד מהם ירח ועל השני כוכב. השער פתוח ומזמין את כולם להיכנס לעיר. הסמל השני הוא מגן העיר, ובו שלושה ראשי דובים וקונה, שהיא חיית יער ממשפחת השועלים, האופיינית ליערות קרואטיה. המגינים על גג הכנסיה מייצגים את חמשת המחוזות של קרואטיה, כשלכל מחוז הסמל שלו, המאפיין את האזור. סגנון הבניה העיקרי בעיר מתקופת הבארוק (המאה ה-19).
 
אופאטיה
croatia (107)
עיר נופש מן המפורסמות בקרואטיה, השוכנת לים בקצה המזרחי של חצי האי איסטריה, ומהווה את שער הכניסה לחצי האי. סמל העיר אופטיה הוא שחף לבן עם מקור וטלפיים אדומים. הוא עומד על מגדל לבן על צוק נישא, ומתחתיו סובבים גלים כחולים לבנים את הבסיס.
המקום היה כפר דייגים קטן עד מחצית המאה ה- 19, אז בחר אחד מרוזני האזור להקים כאן אחוזה חלומית לאהובתו. עם השנים החלה להתפתח באזור תיירות ענפה וכיום ניתן למצוא כאן עשרות בצי מלון, מסעדות ובארים, חנויות ובתי קזינו. זהו בסיס טוב ליציאה לטיולים באזור החוףך הדלמטי הצפוני וחצי האי איסטריה. 
                                                                   
הקישו לאתרים בחצי האי איסטריה
חצי האי איסטריה
croatia (24)
חצי אי הנראה כמשולש, החודר בצידה הצפון מערבי של קרואטיה אל הים האדריאתי. לאורך חופי חצי האי קיימות עיירות עתיקות וכפרי דייגים ציוריים. כמה מהם מוליכים אל התקופה הרומית, ומאוחר יותר, אל ימי הביזנטים. רצועת החוף נוחה ונעימה, שוקקת תיירים ומזמינה נופשים ומטיילים.
חלקו העליון, ההררי של חצי האי הוא חקלאי באופיו ומגדלים בו הרבה גפני יין. בשטח זה ניתן למצוא כפרי כיפה ציוריים ורומנטיים, לצד צראות נוף ומסלולי טיול להולכים ברגל ולרוכבי אופניים.
 
סיין – Seinj
croatia (5)
עיירת דייגים ויורדי ים השוכנת לאורך החוף הדלמטי, כ- 30 ק"מ דרומית לעיר הנמל רייקה. בעיירה, בה חיים כ- 6000 תושבים כדאי לעצור בדרך הארוכה המובילה מדרום החוף הדלמטי לצפונו. יש כאן מבנים עתיקים, כנסיות ציוריות, מסעדות ושירותים נוחים למנוחה והתרווחות קלה מן הדרך. המקום נוסד ע"י איכרי הבלקן, אשר נמלטו מאימת התורכים לפני כ- 400 שנה, שכונו "אוסקוקים". לעיתים התפרנסו מפיראטיות, לעיתם מדייג. צאצאיהם יעושבים כיום לבטח בכפרם, אשר התפתח לעיירה.  אוכלים דגים, שותים בירה ואוזו ומלהגים על הוויות העולם.
במקום יש מרינה ציורית, שדרה של בתים נאים ועתיקים לאורך טיילת הים ומצודת דרכים עתיקה.
 
שמורת הטבע פליטביצה
croatia (69)
אחת משמורות הטבע היפות והנדירות בעולם. הפארק פליטוויצה המשתרע ע"פ שטח של כ- 290,000 קמ"ר הוא מפגש נדיר של צומח, חי ותופעות מים מרהיבות לצד תופעות גיאומרופולגיות .
השמורה מסודרת, ומזמינה את המבקרים לשוטט בנינוחות, על שבילי כבושים ועשויים קרשים ביןאגמים, מפלים, צמחייה ובעלי חיים. האגמים, כעשרים במספר, נוצרו כתוצאה מהמעבר של הנהר קוראנה (Korana) בין סלעי הגיר, והמשקעים (בעיקר טרוורטין) שנותרו ביניהם.
הרכב המינרלים המשתנה גורם לצבעוניות משתנה בכל אגם ובריכה. האתר מוגן כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו.
אל לב השמורה ניתן להגיע באמצעות רכבת חשמלית מקומית, ולחצות את האגם הגדול במעבורת מקומית.
 
סלון – Slunj
croatia (95)
כפר קטן, יפה ומקסים במרחק נסיעה קצרה משמורת פליטביצה, היושב על צומת נחלים שופעי פורלים הזורמים מכל עבר. כאשר מגיעים אל הכפר פוגשים בית קפה קטן עם תצפית נפלאה על המפלים והפלגים. לא רחוק משם ישנה מסעדה המגישה פורלים שנלכדים במלכודות הבנויות על הזרם. בסוף הכפר ניתן לרחוץ בנחל במים קרירים ונעימים. עד היום ישנן בכפר טחנות קמח המונעות על ידי מים. בטחנות טוחנים גרעיני תירס, שהינם מרכיב מאוד חשוב בכלכלה המקומית. אנשי המקום יתנו לכם בשמחה לטעום מלחם התירס. הרבה מבתי הכפר נהרסו במלחמה עם סרביה. את מרבית ההרס ביצעו תושבים מקומיים, שהיו סרבים במוצאם, והיוו מעין גייס חמישי.
מומלץ ללון בסלוני בסמוך לביקור בפליטביצה. במרכז הישן מספר בתי עץ המשכירים חדרים ללינת לילה.
 
דוברובניק 
בקצה הדרומי של קרואטיה, על חצי אי קטנטן בים האדריאתי, נמצאת אחת הערים היפות בעולם. 
העיר העתיקה, בה חיים 4,500 תושבים, הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ב-1994, ואין זה פלא, זוהי מעין "עיר צעצוע" מושלמת.
ההיסטוריה של העיר החלה בתחילת  המאה ה-7,כשפליטים יוונים נאחזו במקום והקימו יישוב מבוצר. אנשי העיר התפרנסו מהים, ועד מהרה הפכה לעיר נמל חשובה. העיר שמרה על סחר ימי עצמאי, והגיעה לשיאה במאה ה-15.
דוברובניק רבתי משתרעת על שטח 143 קמ"ר, וכוללת את האיים שמסביבה ואת הישובים הקטנים, כפרים ועיירות עתיקות, 31 במספר. בדוברובניק כ-50,000 תושבים (בעיר העתיקה יש 4,000 תושבים).
עשירי העיר בנו ארמונות פאר בתחומים שמחוץ לעיר העתיקה, לאורך החופים הצרים, במפרצים ובאיים, על פי רב בסגנון הרנסנס: מאוכלסים ביצירות אמנות, גנים מסוגננים ובהם ברכות דגים ופסלים. לעתים כלל הגן בתי תפילה משפחתיים.
 
בתים רבים שרדו את מאות השנים, חלקם נתרמו לעיר והפכו למוזיאונים קטנים, חלקם משרת את האוניברסיטה או משרדים אלה ואחרים, וחלקם שוקם ושומר לטובת הציבור.
 
 
 

 

לראש הדף