חצי האי איסטריה

 

רייקהcroatia (14)
עיר השוכנת לחוף הים האדריאתי והמונה כ- 220,000 תושבים. רייקה מהווה את עיר הנמל הגדולה ביותר של קרואטיה. אף כי העיר נמצאת מעט מדרום לחצי האי איסטריה, צירפתי אותה לרשימה זאת בשל היותה בסיס נוח למטיילים, ואף זול יחסית. 
הגרעין העתיק של העיר הוא קטן ותיירותי, ויורד אל הנמל. בלבה עובר מדרחוב "קורזו" אשר לאורכו משובצים בתי קפה, חנויות מהודרות ומסעדות. בחזיתות הבתים הישנים, בעלי הנופך הניאו-קלאסי נפערים מעברים מקורים המוליכים אל סמטאות ציוריות ואל מבני אבן נאים, חלקם "יושבים" על שרידים מן התקופה הרומית. מגדל העיר מתנשא בלב הרחוב והוא גם סמלה. בית המכס הנאה ניצב ממש על הנמל, שהוא פתוח וניתן לסייר לאורך המזחים ולחזות בספינות הקשורות.
במעלה הגבעה החולשת על העיר העתיקה ניצבת טירה ישנה אשר ברבות השנים הפכה למנזר, ובמאה ה- 19 לבית עירייה נאה המוקף גדר אבנים. מכאן נשקף נוף הגגות והנמל של העיר. 
 
פורץ'croatia (127)
כמו אחיותיה האחרות, השוכנות על חופים מפורצים החודרים אל הים האדריאתי, שוכנת העיר הקטנה על לשון יבשה מאורכת ונאה. פורץ', המונה כ- 7000 תושבים היא אחת מפנינות התיירות המרהיבות בחצי האי איסטריה. יסודה בעיר רומית אשר השתלבה בסחר הימי במרחבי הים. עם השנים נכבשה ע"י הביזנטים, אשר גירשו מתחומה את השבטים הגותיים והקימו כאן מרכז מסחרי ודתי חשוב. במהלך המאה ה- 13 קיבלה פורץ' את עולה של וונציה, אשר, כרגיל, הותירה כאן את רישומה.
ברחבי הגרעין העירוני הישן יש סמטאות אבן ציוריות ועמוסות מזכרות, בתים ישנים וניחוח קדם. האטרקציה החשובה ביותר היא בסיליקת אופראסיוס, בסיליקה קדומה מן המאה ה- 5 בה נותר אפסיס הכנסיה (גומחת הקודש), המשובץ בפסיפס ביזנטיני מרהיב ונדיר
 
פולהcroatia (23)
אם בימי רומי עסקינן, הרי שאין כמו העיר פולה להמחיש את חשיבותה בימי השלטון הרומי. בעיר המונה כ- 70,000 תושבים נותרו שפע של שרידים מימי האימפריה הרומאית, אשר שלטה במחוז זה שנקרא חבל דלמטיה. פולה הייתה עיר הבירה של חצי האי איסטריה. יש כאן אמפיתאטרון מרשים שהכיל בזמנו כ- 25,000 צופים, יש כאן מקדש שלם, על שם אוגוסטוס, הניצב בלב כיכר העיר, ליד בית העירייה (מה שהיה פעם פורום רומי), וכן שרידי אמות מים, ריצוף קדום ושערי ניצחון.
לא הרחק מן האמפיתאטרון ניצבת הקתדראלה העתיקה, אשר הוקמה כאן לראשונה במאה ה- 6 (ימי הביזנטים) והפכה מרכזית וקדושה יותר במאות השנים הבאות.
חוץ משרידים ארכיאולוגיים יש כאן גלריות נאות לאמנות, מוזיאון היסטורי לתולדות איסטריה, ושפע של אווירה, מסעדות ובארים.
 
רוביניcroatia (16)
עיר קטנה המונה 15,000 תושבים ו"יושבת" על אי קטן הסמוך ליבשה, ואשר חובר במרוצת השנים ליבשה באמצעות לשון מלאכותית. לעיר, עבר קדום מימי הרומאים שהקימו כאן מאחז ונמל צבאי חשוב. מסורת מספרת כי במאה ה- 10 היגיעו לכאן עצמותיה של אופמיה הקדושה בתוך ארון עץ שצף על פני הגלים. אופמיה הקדושה היא פטרונית העיר והכנסייה, הנושאת את שמה מתנוססת בראש הגבעה עם צריח וונציאני, ניבטת אל נופי העיר והים שמסביבה. ברוביני סמטאות ציוריות, מרוצפות אבן המטפסות בתלילות אל הכנסייה. לכל אורכן חנויות קטנות, גלריות ובתי מגורים עתיקים מגובבים זה על גבי זה. לעיר יש נמל אשר בעבר שימש עתודה לנמלי קופר וטרייסטה, ומסביבו נמצאות מרבית המסעדות. בכניסה לעיר העתיקה יש שוק תוסס המציע מזכרות, פירות וירקות ושאר תופינים.
 
גרוז'ניcroatia (122)
כפר כיפה קטן וציורי המונה כ- 500 תושבים. בכפר, שבתיו העתיקים בנויים אבני גוויל, והם ניצבים לאורך סמטאות זעירות ומפותלות, נהגו לגדל בעיר גפני יין. היה זה כפר של איכרים וייננים, אשר בשנים האחרונות עבר שינוי אוכלוסין. יותר ויותר אמנים רוכשים כאן בתים ומקימים במקום גלריות צבעוניות.
בכניסה לכפר נמצאת הכנסייה הציורית בה נערכות מיסות ו…חתונות, חדשות לבקרים. 
נחמד לשבת בבית קפה, כמעט יחידי הניצב בראש טראסה המשקיפה אל מטעי וכרמי הכפר. 
הכניסה אל הכפר היא בדרך עפר קשה ומפותלת, וקשה למצוא חנייה. למרות זאת, הביקור מומלץ ביותר. 
 
מוטובאן
croatia (113)
כפר כיפה קלאסי זעיר המתנשא לגובה של 890 מ' מע"פ הים. בראשו ניצבת טירה עתיקה, מוקפת חומה בצורה, ובתוכה יש כנסייה עתיקה. הטירה הייתה שייכת למשפחה פיאודלית אשר בניה שלטו על נחלות האזור. אל הכפר מגיעים בכביש מפותל ומסומן היטב, אשר בקצהו יש מגרש חניה קטן. שם גם יש מזנון צנוע ושרותים. בחנויות הכפר נוהגים האנשים להציע למכירה ממרחים שונים מטובלים בפטריות כמהין, הניצודות ביערות האזור, וכן יינות מתוצרת מקומית. המראה מראש הכפר חלומי, וניבט לארבע רוחות השמיים. מחד, גגות בתי הכפר האדומים, מאידך, העמק המשתרע מצפון וכולו מכוסה בשדות מעובדים. מומלץ.
 
 
לראש הדף