כיכר באנה ילאשיץ'

croatia (32)
 הכיכר המרכזית של העיר, בליבה ניצב פסלו של הנסיך ילצ'יץ', גיבור ההתקוממות שחוותה קרואטיה
בשנת 1847.
 
הכיכר המרכזית מהווה נקודת מעבר בין העיר העתיקה (המשלבת שין הערים קפטל וגראביץ') לבין זו שהורחבה במהלך המאה ה- 19, תחת שלטו בית הבסבורג.
 
מסביב לכיכר עשרות חנויות, בתי כלבו, לשכת מידע לתייר, בתי קפה ומסעדות.
 
כנסיית סן מרקוסcroatia (34)
 כנסיה מן המאה ה-13, המשמשת ככנסיה הראשית של העיר. גג הכנסיה מעוטר האלפי אריחים צבעוניים המתארים את סמלי בית המלוכה, וסמל העיר שנוסף בשנת 1880.
מול הכנסיה נמצא הפרלמנט הקרואטי וארמון הבאן, המשמש כבית הנשיא.
הכנסייה קרוייה על שם הפטרון הקדוש של העיר וונציה, מרקוס הקדוש, משום שבעבר נהגה העיר לארח מאות סוחרים מוונציה. הכנסייה שמשה להם בית תפילה ומקור של קרבה לבית.
 
קתדראלת העיר ע"ש הקדושה מריהcroatia (31)
 קתדראלה מרשימה הבנוייה בסגנון גותי, שהוקמה בשלהי המאה ה- 19. 
הקתדראלה, הניצבת באיזור שהיה בעבר העיר העתיקה קפטל, עברה לאחרונה סידרת שיפוצים והיא מרהיבה מתמיד. בחצר המבנה ניתן לראות שרידים של פסלים ישנים שניצבו בכנסייה קודמת במקום.
בחזית הקתדראלה ניצב עמוד ועליו פסלה של המוזהב של מריה הקדושה, אם ישו. לצידה בנוי מושב הבישופות. ללחוצים – יש בצידה שרותים ציבוריים.
 
שער האבןcroatia (44)
 שרידים של שער אבן שהיה קבוע בחומת העיר מימי הביניים. השער עצמו בנוי מן האבנים המקוריות, והוא הוביל את הבאים מן העיר קפטל, דרך החומה, אל העיר גרביץ'. מסביב לשער יש מבנים עתציקם בני 300 שנהומעלה, ולא פעם משמש המקום כתפאורה לצילום סרטים העוסקים באירועים מימי הביניים.
בתוך השער ניצב פסלה של מריה הקדושה, מוקף סורגים. הספל נותר שלם אף כי השער חווה שריפת ענק במאה ה- 18. מאז נתקדש המקום והפך מוקד לעלייה לרגל של מאמינים המבקשים נדרים.
 
שוק דולאץ'croatia (49)
 שווקים רבים אין לה, לזאגרב, וודאי לא ברובע העתיק.
שוק זה נבנה בשנת 1926 ומאז ועד היום מציעים תושבי הסביבה את מרכולתם הטרייה מעל דוכניו.
 
מציאות רבות אין כאן, אבל אוהבי הפרות הטריים והירקות, אוהבי הפרחים והזרים הקלועים, חובבי מוצרי עץ וקש ושאר עבודות יד מוזמנים לשוטט כאן להנאתם.
 
השוק פתוח מדי יום, עד השעה 15:00. אז, באורח פלא מקפלים הזבנים את דוכניהם ומותירים אחריהם ניקיון מפתיע.
 
הגלריה לאמנות מודרניתcroatia (38)
 מבנה מרשים בן 120 שנה, אשר הוקם עוד בימי שלטון בית הבסבורג, מלכי האימפריה האוסטרו-הונגרית. סגנון הבנייה הוא ניאו-קלאסי ומזכיר רבות את הארמונות האהובים על בית הבסבורג, ובעיקר זה האהוב על המלכה מריה תרזה.
הארמון ניצב בלב הרובע החדש שנוסף אל העיר העתיקה במאה ה- 19, רובע המכיל מבני ציבור, בתי אופרה, ספריות ומזיאונים.
בחזית המבנה ניצב פסלו של אחד המלכים הקרואטים האמיצים, בן המאה ה- 12, המלך טומישלאב.  
 
כיכר טומישאלב ותחנת הרכבתcroatia (41)
 שיאה של האדריכלות הניאו-קלאסית של הממלכה האוסטרו-הונגרית, בא כאן לכלל ביטוי. בין המבנים ניצב בית מלון פאר, מלון אספלנד. בקצה הכיכר ניצב מבנה תחנת הרכבת הראשית. הכיכר ציורית, מסביבה מבנים נאים וגניים פורחים. בסמוך יש שוק קטן למזכרות.
לראש הדף