קוסטה ריקה 

ה"טיקוס" (כינויים של תושבי קוסטה ריקה) הם אנשים פשוטים וצנועים כלפי חוץ, אך בעלי נפש זכה ויפה. ממש כמו הציפור הלאומית של קוסטה ריקה. אין לה, לציפור זו, המכונה יגווירו – Yiguirroגלימת נוצות צבעונית ומפוארת כמו למקאו או לטוקן. נוצות אפורות חומות פשוטות הן תלבושתה, אך גרונה ומקורה מפיקים נעימות-ציוץ יפהפיות. חוקרים הצליחו להקליט תשע מלודיות שונות של הציפור המיוחדת הזאת, המפליאה זמרתה בעיקר בעונת קטיף הקפה, דצמבר – פברואר. או אז עוצרים הקוטפים ממלאכתם ומתמכרים לשירת היגווירו. וממש כמו הציפור כך גם ה"טיקוס". אפורים ופשוטים למראה כלפי חוץ, אך נפשם מלאה ועשירה וטהורה כזמרת הציפור.
 
קוסטה ריקה, ארץ מדהימה שכולה מתבססת על נופי פרא, על אוצרות שמורות הטבע, ארץ יערות הגשם, החופים המרהיבים, הרי הגעש והאנשים השמחים. 

הקישו כאן לתכנון טיול עצמאי לקוסטה ריקה   

סן חוזה
manuel (185)
 
עיר הבירה של קוסטה ריקה. שוכנת בלב העמק המרכזי של הארץ, ו"כלואה" בין רכסי הרי הגעש.
העיר מונה 330,000 תושבים ומציעה למבקר בה התרשמות כללית מאורח חיים אורבאני בקוסטה ריקה.
בסן חוסה ניתן לבקר במוזאון ההיסטורי החשוב, המציע מבחר ממצאים מן התקופות הפרה-היסטוריות בארץ ועד למאה ה- 20.
המבנה המרשים ביותר הוא בניין התיאטרון הלאומי, הנראה בתמונה, אשר הוקם בשלהי המאה ה- 19, והקמתו מצביעה על עשרם הרב של אנשי הארץ, בעיקר מגדלי וסוחרי הקפה שבהם.
בסמוך לתיאטרון מרוכזים מרבית המתחמים הציבוריים של העיר, וכן מדרחוב נחמד בו ניתן לרכוש מוצרים ומזכרות וכן לטעום מזון מהיר. ביקור בן חי יום יספיק לעיר זאת.
 
הר הגעש איראזו
day 1 (3)
 
אחד מתשעת הרי הגעש הפעילים הקיימים בקוסטה ריקה, ואחד מיני עשרות רבות של הרי געש בכלל, ברחבי המדינה.
איראזו המשקיף על העיר קרתאגו, מתנשא לגובה של 3,340 מ', והנסיעה אל פסגתו מקסימה. לאורך הדרך נשקפים נופי העמק המרכזי וכן עשרות כפרים ציוריים, שדות חקלאים, מטעי קפה, אננס, ושאר גידולים. גם שטחי מרעה ואחו משתרעים כאן לרוב ומהווים תמונות נהדרות למזכרת.
הכניסה אל פסגת ההר כרוכה בתשלום, ובמקום יש שרותים ומזנון. טיילת מובילה את המבקרים לאורך שני לועות פעורים, וכם לתצפית אל לוע שלישי מרהיב לא פחות.
יש לתכנן לפחות 4 שעות לעלייה אל ההר, סיור באתריו וירידה ממנו.
 
גני לנקסטר
day 1 (41)
 
בסמוך לעיר הבירה הישנה של קוסטה ריקה, קרתאגו, נצמאים גני לנקסטר.
לחובבי הצמחים על סוגיהם ופרחיהם מומלץ להציץ במקום (כניסה בתשלום) המזמן היכרות קרובה עם מאות מיני סחלבים. יש אומרים כי קוסטה ריקה היא ארצם של כ- 14,000 מיני סחלבים, מסוגים, צורות, צבעים וגדלים שונים.
הסיור בגן חולף גם על פני כרי אחו, מפלים מלאכותיים ושאר שכיות חמדה מעולם הצומח.
 
קרתאגו
day 1 (49)
 
בעבר הייתה קרתאגו עיר הבירה של קוסטה ריקה, ואולם לאחר סדרה של חילוקי דעות קצרים במהלך 1824, החליטו תושבי הארץ להעביר את בירתם אל סן חוזה.
בקרתאגו, אשר בעבר חרבה כתוצאה מהתפרצות הר הגעש אירזו, יש שווקים נחמדים, מסעדות המציעות מגוון מן המטבח המקומי ובעיר, קודש…
בכיכר המרכזית נמצאת הכנסייה הראשית של העיר, המוקדשת לפטרונית הקדושה של ה"טיקוס", מריה הקדושה של המלאכים. בכל שנה ב- 2 באוגוסט מתקיים חג הקדושה, אשר על פי המסורת הטמינה את פסלה במערה תת קרקעית במקום. נערה שמצאה את הפסל הפנתה את תשומת ליבו של כומר מקומי, וזה הורה להקים במקום את הכנסייה על פי "הוראת הקדושה"…
שווה להציץ בעיר רק אם מבקרים במחוז קרתאגו בעמק המרכזי, בהר הגעש איראזו ובגני לנקסטר.
 
טורטוגרו
torto (89)
 
שמורת טבע גדולה המשלבת יערות גשם ותעלות מים, רובן מלאכותיות, אשר נחפרו על ידי האדם בשלהי המאה ה- 19. תעלות אלו מפלסות דרכן במעבה יערות הגשם העבותים ומובילות אל חופי הים הקריבי (במזרח קוסטה ריקה).
מרכז השמורה הוא הכפר טורטוגרו, אשר בתיו ניצבים על גבי כלונסאות, בשל משטר הגאות והשפל הבלתי יציבים במקום. בעבר התפרנסו תושבי הכפר מציד צבי ים, בעיקר בעונת ההטלה אך כיום החוק אינו מתיר צייד וניתן לצפות בתהליך ההטלה בעיקר בחודשי מאי-יוני.  
האטרקציה העיקרית בשמורה הוא שיט חולמי על גבי סירות התרות אחר בעלי החיים, בין אם בצמרות העצים, או בשולי התעלות.
 
הפארק הלאומי של מונטה וורדה ושמורת יער העננים של סנטה הלנה. 
lands-arenal (64)
 
מגוון רחב של אתרי טבע, שבילים ציוריים, צמחיה עשירה ושטחים פראיים יפיפיים בלב היערות. ניתן לצאת לסיורי צפייה בציפורים בחיות הבר, לטיוליםבטבע, למסלולי הליכה, להליכה על הגשרים התלויים וביקור בגני פרפרים וצפרדעים.
לאמיצים ולהרפתקנים בשכם, מומלץ לעשות "קנופי" – מסע אישי מרחף על כבלים בגוה צמרות העצים.
שמורת יער העננים של סנטה הלנה שוכנת בגובה של 4000 רגל מעל פני הים, השמורה מגינה על יער העננים ומכילה שבילי טיולים המכסים 3000 דונמים. השמורה הביולוגית של היער המוצל מאופיינת בצמחיה עשירה במיוחד שרובה ייחודית בעולם לאזור זה: יותר מ 450 זנים של ציפורים. 490 זני פרפרים, 100 זני יונקים, 2500 זני צמחים ואלפי זנים של חרקים.
 
 הר הגעש ארנל 
lands-arenal (147)
 
הר הגעש ארנל נמצא כ- 7 ק"מ מהעיירה פורטונה ומתפרש על שטח של 33 קמ"ר. ההר התפרץ לראשונה ב-9 ליולי 1968, ומאז הוא נמצא בפעילות געשית תדירה, ךעתים נמוכנ ולעתים גבוהה.
שטחו מאופיין בשני פנים: האחד מכוסה בצמחיה סבוכה המגנה על מגוון רחב של חיות בר והצד השני מכוסה כולו בסלעי לבה וחול שנוצרו בהתפרצויות קדומות, ביום או לילה בהירים ניתן לראות את זרימת הלבה.
בסמוך זורם נהר הטבקון ובקרבתו מעינות המים החמים השומרים על טמפרטורה של 37 מעלות צלזיוס והם מרגיעים את השרירים, מנקים את העור ומפיגים מתח. במלון טבקון נבנו בריכות בטמפרטורות שונות המוקפות ביער טרופי, מפלי מים וגינות מטופחות.
באזור מקומות ביקור נוספים כמו: הפארק הלאומי הר הגעש ארנל, העיירה פורטונה, מסלול גשרים תלויים ביערות, אגם ארנאל ועוד.
 
לודג' – Lands in Love 
lands-arenal (5)
 
במחצית הדרך ההררית המובילה אל מרכזי הטיול של הר הגעש ארנאל וסביבתו, בלב יער עננים עבות נמצא מלוך Lands in Love.
בד"כ אינני כותב המלצות על בתי מלון כאלו או אחרים, ואולם הפעם אני חורג ממנהגי, בעיקר לאחר ביקורי האחרון במלון.
מנהלי ועובדי המלון הינם 18 ישראלים צעירים, בגילאי 30 – 38, שהשקיעו במקום ומטפחים אותו באהבה וברגישות רבה, והפועלים כאן כחבורה. הם המנהלים, הטבחים, הגננים, המנקים, המשווקים ומה לא. המלון מציע לאורחיו אווירה ייחודית, ישראלית-בינלאומית. תפריטי המטבח המוגשים ביד אוהבת אניני טעם ומושתתים על מזון מן הטבע, שילוב עם תבלינים מקומיים ושפע הפתעות נוספות.
בשטח המלון יש בריכת שחייה, חדר אינטרנט ועוד.
אנשי המלון "תופרים" למעוניינים חבילות טיול בקוסטה ריקה, הכוללות הדרכה, רכב ואפשרויות לינה נוספות.
לפרטים נוספים – הקישו על הצילום משמאל.
 כרכרת הקפה המסורתית.
lands-arenal (135)
 
קוסטה ריקה הינה מעצמת קפה קטנה, וחלק ניכר מכלכלתה נשען על גידולי הקפה, בעיקר במדרונות ההרים. במאה ה- 19 שגשגו חוואי הקפה במקום ועושרם ניכר בהיכלות פאר שהוקמו בערים הגדולות.
את הקפה שנאסף נהגו החוואים להוביל על גבי כרכרות עץ פשוטות רתומות לצמד שוורים. נהגי כרכרות אלו, הקרויות גם Ox Cars, כיוונו את השוורים בעודם הולכים רגלית לצידם.
את הכרכרות נהגו לעטר בשלל צבעים וציורים. לראשונה, על מנת להמחיש את עשרם ותפארתם של חוואי הקפה. בהמשך הפך הדבר למסורת, וילדים נהגו להתחרות ביניהם על העיטור היפה ביותר. בד"כ צויירו הציורים בחודשי דצמבר-פברואר, אלו חודשי אסיף הקפה, אז גם יצאו ילדי החוואים לחופש הגדול כדי לעזור במלאכה, ובין היתר, נהגו אף לצייר על הכרכרות.
 
הדקל האפריקאי כגידול חקלאי.
banan (10)
 
כלכלתה של קוסטה ריקה נשענת בעיקר על תיירות. במקום השני ניצב ענף ייצור חומרות המחשבים ובמקום השלישי – גידולי חקלאות שונים ובעיקר בננות.
אחד ממוצרי החקלאות של קוסטה ריקה הוא פרי הדקל האפריקאי. הפרי אינו אכיל אך מיועד לייצור של שמן דקלים. אלפי דונמים של מטעי הדקל נטועים לאורך מישורי החוף, בעיקר מישור החוף הפסיפי. בתקופת קטיף הפרי ניתן לראות תחנות עץ פשוטות לצידי הדרכים בהן מאחסנים את הפרי. בהמשך תעבור המשאית ותאסוף את הפרי אל בית החרושת.  
 
מנואל אנטוניו.
manuel (42)
 
אחת משמורות הטבע הנחשקות ביותר בקוסטה ריקה. יער עבות השורץ קופים, דביבונים, עצלנים, עשרות מיני עופות איגואנות ועוד, יוצר חגורה אינטימית סביב חוף ים מרהיב ביופיו.
חוף הים מאפשר רחצה מסודרת (זהירות, אין להביא למקום בננות, סכנת התנפלות קופים ושאר בע"ח רעבתנים), וכן מסלול רגלי נינוח העובר לאורך חולות לבנים, סלעים אפורים ויערות ירוקים.
עשרות דוכני מזכרות ואוכל פזורים לאורך החוף הציבורי, אם כי הכניסה לשמורה היא בתשלום.
במקום נמצאים מדריכי טבע מקומיים המציעים סיורי טבע, תצפיות על בעלי חיים באמצעות טלסקופ, בתשלום נוסף.
 
ה"טיקוס" וה"טיקס"
lands-arenal (131)
 
תושביה של קוסטה ריקה נקראים טיקוס. הנערה בצילום הינה טיקה. כ- 4 מיליון תושבים חיים כאן, חציים באזורים העירוניים. כ- 85% הם קתולים, אם כי האמונות העממיות והמסורות המשפחתיות חזקות מאוד.
כ- 96% מאוכלוסיית הארץ הם לבנים, צאצאי הספרדים, וכן "מסטיסטוס", תערובת עם האינדיאנים. כ- 2% הם שחורים אשר היגיעו לכאן בשלהי המאה ה- 19 במסגרת בניית מסילת הברזל, וכאחוז אחד הם צאצאי האינדיאנים. יש גם סינים.
ההיסטוריה המקומית דלה באירועים מסעירים, ובמדינה אין צבא. הדמוקרטיה חוגגת ומהווה מודל לחיקוי בשאר ארצות מרכז אמריקה, והאוכלוסייה המקומית פשוטה, מכניסת אורחים ו"מכורה" לערכי הטבע. בשנים האחרונות קיימת תופעה של הקצאת שטחים גדולים לבנייה של משקיעים, בעיקר בתי מלון.
לראש הדף