מערב גרמניה

 

הביקור בגרמניה יהיה בד"כ טעון רגשות ועכבות, ואולם הביקור הוא גם סוג של סגירת מעגל לרבים מאיתנו.

גרמניה של היום היא מדינה מפויסת המבקשת להתפייס, והטומנת בחובה מאות אתרי נופש, ארמונות בארוק ורוקוקו, ערים עתיקות וציוריות, מבצרים וכמובן, גם זיכרונות יהודיים מן העבר.
 
נתונים כלליים לגרמניה המאוחדת.
שטח: 350,000 קמ"ר / אוכלוסייה: 83 מיליון תושבים / עיר בירה: ברלין המאוחדת / גיאוגרפיה: מרבית השטח מישורי, למעט הרים בדרום ובצפון מזרח / כלכלה: מיכון כבד, אופטיקה, פרצבטיקה, מוצרי עץ, תיירות.

להלן כמה אתרים מומלצים
 
 
פרנקפורט
west
פרנקפורט, השוכנת על גדת נהר המיין, מונה כ- 700,000 תושבים. זוהי עיר המזוהה יותר מכל עם ירידים מקצועיים ומסחריים, שעשרות כמותם מתקיימים כאן מידי שנה. העיר עמוסה וצפופה, ומתאימה לכל מי שמחפש אזורי קניות (רח' צייל), אך גם לשוחרי היסטוריה, תרבות ואמניות. בעיר, שהוחרבה במהלך הפצצות מלה"ע 2 ושוקמה, יש מרכז עתיק ורומנטי, בו ניתן לחוות את ניחוחות ימי הביניים, כמו גם את המוזיאונים השונים, המסעדות והבארים שבמקום.
במרחק הליכה נמצא המרכז החדיש יותר של רובע הקניות והבילויים ה"אסורים".
תחנת הרכבת בפרנקפורט היא הגדולה והעמוסה ביותר באירופה. גורד השחקים הניצב בלב רובע הירידים מתנשא לגובה 256 מ', והוא הגבוה מסוגו באירופה.
 
נירנברג (הקישו על הצילום לסיור בעיר)
west (3)
אחת הערים היפות והרומנטיות בגרמניה, נירנברג, בת כ-500,000 תושבים נחשבת לבירת פרנקוניה.
בעיר, שנבנתה לפני כ-1,000 שנה על גדול נהר פגניץ, קיים גרעין היסטורי עתיק וציורי שבנייניו הנאים "כרוכים" מסביב לנהר ולתעלות הרבות המתוחות סביבו. מרבית הבתים משוחזרים, שכן העיר חרבה בהפצצות בעלות הברית, ואולם ההרס לא ניכר בה כיום. האווירה הרומנטית, המסעדות הרבות והציוריות, שחלקן תלויות על גשרי העץ הנאים של העיר, הכיכרות והחנויות הרבות שבמרכז העתיק, הכנסיות הישנות ועוד, מזמינות את התייר להציץ ולבקר כאן לפחות יום שלם, אם לא יומיים.
נירנברג מוזכרת בנשימה אחת עם חוקי נירנברג הידועים לשמצה (1936) ועם משפטי נירנברג (1945-6)
 
מיטנוואלד 
west (19)
 
עיירה גרמנית קטנה השוכנת על גבול אוסטריה, בסמוך לחבל טירול ההררי.
העיירה התפרסמה בעיקר בשל ציורי הקיר המעטרים את קירות הבתים. זהו, מה שנקרא, "בארוק לעניים". אותם אלו שלא יכלו לאפשר לעצמם עיצובי שיש בסגנון הבארוק, פשוט ציירו אותם.
העיירה התפרסמה גם בשל שמו של גייגנבאו, בונה הכינורות המפורסם, אשר מוזיאון הנושא את שמו קיים כאן. מכאן גם ניתן לטפס (באמצעות רכבל) אל האלפים הגרמניים ולצפות על נופי פסגות האלפים, כמו גם אל העיירה ושכנותיה.
 
קן הנשרים    
west (23)
 
מעון הנופש של אדולף היטלר. חבריו ונאמניו, אנשי המפלגה הנאצית הפתיעו את הצורר לקראת יום הולדתו החמישים והכשירו עבורו את "טירת הקסמים" על ראש ההר הגבוה, בדרך המובילה לעיירה ברכטסגאדן. כ-2,500 שבויי מלחמה עסקו בבנית המתחם בעבודות כפייה. במעונו, נהג היטלר לנפוש ולהירגע, לארח אורחים רמי דרג ולהתייעץ עם יועציו. כאן הוא אירח את צ'מברליין, את מוסוליני וכן את קאנצלר אוסטריה אשר קיבל כאן את ההודעה על ה"אנשלוס". במהלך המלחמה הפציצו בעלות הברית את המקום, והיום לא נותר ממנו כמעט זכר.
כיום יש כאן מסעדה, תצוגה דלה של צילומים מימי "קן הנשרים", מסלול הליכה קצר מסביב למתחם ובעיקר, תצפית עוצרת נשימה אל המרחב שלמטה.
 
אגם כימזה, אי "האדונים", ארמון המלך לודוויג ה- 2    
west (31)
ארמון מרהיב ביופיו בסגנון ורסאי, הנמצא על "אי האדונים" באגם כימזה (Chiemsee). הארמון הוקם על ידי המלך הבווארי לודוויג השני, אשר היה ידוע ב"שגעונו" לבנייה מפוארת של ארמונות והיכלות. כמעריץ גדול של לואי ה-14, בחר לודוויג להקים כאן את ארמונו, ממש בסגנון ארמון ורסאי, שהוקם על ידי לואי ה-14, מלך השמש. הבנייה ארכה מספר שנים, אך מעולם לא נשלמה מכיוון שאוצר הממלכה נקלע לקשיים. הפרלמנט הבווארי נאלץ לקרוא למלך לשים קץ לבהלת הבנייה שלו, שכן התקציב היה גדול מתקציב בוואריה.
הארמון מרהיב ביופיו. גם כאן יש אולם מראות ענק ואולמות פאר. ניתן להגיע בהפלגה מן העיירה פרין.
 
היידלברג   
west (46)
 
העיר שוכנת לגדות נהר הנקר (Neckar), מיובליו הארוכים של הריין. כרבות מערי ימי הביניים, לעיר היסטוריה ארוכת שנים. תחילה כישוב קלטי, לאחריו מחנה רומי, שבהמשך התפתח ליישוב שהפך לעיר. האזור העתיק מימי הביניים הוא האזור המעניין והמתוייר בעיר. כבר משנת 769 יש תעודות מזכירות את המקום. בהמשך נבנו כנסיות, נבנה המבצר וסביבו התפתחה העיר.
היידלברג מפורסמת בשל הטירה המשקיפה על העיר, בה מבקרים מאות אלפי תיירים בשנה. העיר העתיקה נשמרה בשלמותה. המבצר נפגע אך מעט. היידלברג היא עיר אוניברסיטאית ולכן יש בה אוירה תוססת וצעירה.
 
הפלגה לאורך הריין 
west (36)
 
נהר הריין הוא הארוך ביותר בגרמניה, אורכו 2300 ק"מ והוא משמש כעורק חיים וכציר תחבורה חשוב לאורך ההיסטוריה הגרמנית. לאורך הנהר הקימו הרומאים האחזויות, חוות חקלאיות ומצודות. אלו הפכו עם השנים לערים ולעיירות גרמניות, שמסביבן כפרים. מרבית תושבי הכפרים והעיירות עוסקים בגידול ענבי יין. איזור הריין הוא חבל ארץ נפלא לגידול כרמים ושמו הולך לפניו בכל העולם.
הפלגה לאורך הריין, על גבי מעבורת, יכולה לארוך בין שעתים למספר ימים. החוויות נהדרות, המראות גם כן.
עיירות מן האגדות, סלעים נישאים כגון סלע "לורלי" הנורא  שעליו התיישבה הנימפה המפתה בשירתה, וגם מצודות דרכים עתיקות. כל אלה ועוד מקדמים את פני התייר השט לאורך הריין. ניתן לעלות על המעבורות בעשרות תחנות לאורך הנהר. פרטים בלשכות המידע המקומיות.
 
מינכן  
west (55) (1)
בירת מדינת בוואריה (Bayern), שנוסדה בשנת 1158, היא העיר השלישית בגודלה בגרמניה. זוהי עיר שנהנית מהחיים. אפשר למצוא כאן את כל סוגי הבירות בעולם, וליד כל ליטר, נקניקיה בכרוב חמוץ. כמו בכל ערי גרמניה המרכזיות, גם כאן אפשר לטייל בין הקתדרלות, הבניינים העתיקים והשדרות הרחבות, וליהנות מהאווירה המיוחדת של עיר גדולה עם אופי כפרי.
הרובע העתיק של העיר נמצא החל מן ה"שטאכוס, שער קארל. משם יוצא מדרחוב המוביל אל כיכר העיר הגדולה, "מרינפלאץ", אשר בבית העירייה שבה מגיחות בובות בשעון המגדל. מסביב לכיכר רחובות קטנים ושווקים, מרתפי בירה והרבה כיף. כדאי לזכור שעיר זאת הייתה קרקע פוריה לנביטת התנועה הנאצית.
 
אולם – Ulm  
west (62)
בשנת 1879 נולד גאון יהודי בעיר, אלברט איינשטיין שמו. מאז ועד היום לא מפסיקים להתפאר כאן בעובדה זאת ומנציחים את שמו בכל אירוע והזדמנות.
לעיר, המונה 115,000 תושבים, עבר עתיק יומין ההולך 1100 שנה לאחור. במרכז העיר, הבנוייה על גדת נהר הדנובה, מתנשאת הקתדראלה הגותית הגבוהה ביותר באירופה, ה- Munster, לגובה 162 מ'.
מהקתדראלה מתחיל מסלול טיול מרהיב אל סמטאות העיר העתיקה, דרך תעלות המים, אל בית העירייה ואל גדת הנהר.
המדרחוב העירוני שבמרכז העתיק הוא מעניין וגדוש בחנויות ובמרכזי קניות גדולים.
 
באדן באדן  
west (59)
עיירת מרחצאות במדינת באדן-וירטמברג, בקצה המערבי של היער השחור. המעיינות החמים של באדן באדן היו ידועים כבר לרומאים, שם הקים הקיסר קאראקאלה את הספא הראשון בעולם, ששרידים ממנו התגלו באמצע המאה ה-19, ומוצגים בעיר.
עם נפילת האימפריה, כבשו את העיר שבטים גרמאניים, והעיר הרומית נהרסה. במאה ה- 12 הפכה לעיר ימי ביניים טיפוסית. במשך השנים משכה אליה את אצולת אירופה, ובכך הגבירה את הפופולריות שלה, בעיקר מהמאה ה-19 ואילך. כאן בילו קייסרי גרמניה בטבילה במרחצאות ואישים רבים נוספים.
האתרים הבולטים הם הקזינו המהודר, היכל השתיה, המדרחוב הציורי והסמטאות הקסומות ברובע העתיק.
 
 
 
 
 
לראש הדף