west (4)הכניסה לעיר העתיקה
מיד עם חציית הכביש מתחנת הרכבת (ניתן לחצותו במעבר תת קרקעי מסודר), עולים במדרגות אל החפיר המקיף את חומת העיר העתיקה. לא הרבה שרד, או שופץ ממה שהיה פעם החומה, ורק פשפש קטן מרמז לבאים להיכנס אל שטח העיר. בכניסה מבחינים בסמטא קטנה וציורית ביותר, הממחישה את מבנה העיר העתיקה של ימי הביניים. בסמטא יש צריח שמירה עגול, ששרד חלקית את ההפצצות, בתים ישנים, חנויות ובוטיקים נאים. מיד לאחר הכניסה, מצד ימין נמצא מוזיאון קטן המציג צילומים על גורלה של נירנברג לאחר המלה"ע 2.

west (8)תעלות בכל אשר תפנה
בלב הגרעין עתיק של נירנברג מתפתלים הנהר פוגניץ ותעלותיו. החיים העירוניים כמו מתנהלים על מי מנוחות, תרתי משמע, מי הנהר, מי המפלים הקטנים וטחנות ההנעה הניצבות פה ושם. בין המים הרבים המקיפים את העיר ניצבים מבנים, חלקם עתיקים וחלקם מחודשים ובהם משובצים בתי מלון, מסעדות, בתי קפה נעימים ובוטיקים קטנים ונחשבים. מרבית גשרי העיר הם עתיקים ומקוריים, ומעידים על תרבות עירונית מפותחת שהייתה קיימת כאן בימי הביניים ובראשית הזמן החדש. 

nir 2כיכר אלברכט דיהרר
בשנת 1471 נולד אלברכט דיהרר, השני מבין 18 ילדיו של צורף הונגרי שהיגר לנירנברג, ונטע בה את ביתו. דיהרר, בנה היקיר של העיר נחשב לאחד מגדולי אמני הרנסאנס. הוא חי בעיר, ולמעט נסיעותיו לרחבי אירופה, ובעיקר לאיטליה, בה שאב את רעיונותיו והשפעות ציירי הרנסאנס, הקפיד להחזיק במקום סטודיו בו צייר את יצירותיו המרהיבות. מעט אחרי הכיכר הראשית בעיר, כיכר השוק, נמצאת כיכר דיהרר ובליבה ניצב פסלו של האמן הדגול. ביתו, שהוא גם מוזיאון קטן בו מציגים פריטים מחייו ומיצירתו, נמצא בפינת הכיכר.

west (10)המזרקה "היפה"
מזרקה נאה מן המאה ה- 14 הניצבת בפינת כיכר השוק, "האופטמארקט". המזרקה המעוצבת בסגנון גותי, והמתנשאת לגובה של 19 מ' מתארת שורה של דמויות הלקוחות מעולם המקרא ומן הברית החדשה.בבסיס המזרקה ניצבות דמויותיהם של שבעת הנסיכים האלקטורים, אשר היו נוהגים לבחור כל ארבע שנים את קיסר האימפריה הרומית-גרמאנית הקדושה. המזרקה הצבעונית מוקפת גדר ברזל מעוצבת ומעוטרת, והיא קרוייה גם "מזרקת המשאלות", בשל טבעת ברזל הקבועה בה. המסורת טוענת כי כל המשפשף את הטבעת שלוש פעמים או יותר, תוגשם משאלתו.

west (11)גשר העץ העתיק
גשר אבן עתיק, מקורה עץ, הנטוי על אחת מתעלות המים הרבות החוצות את סמטאות העיר. משני צידי הגשר ניצבים בתי עץ עתיקים ששופצו בשנים האחרונות. על פני הגשר נמתח מעקה עץ ציורי אשר "נסגר" לאחרונה ונמלא בחנויות ובודכנים צבעוניים.
ייחודו של הגשר, בהיתו ניצב בלב ברובע המגורים העתיק והרומנטי המשתרע מדרום מזרח לנהר. שיטוט בין בתי הרובע מזמן ניחוח של ימי ביניים, מפגש עם חנויות מזון כגון מכולת, חנות לממכר לחם טרי שנאפה כרגע, קצבייה ועוד.

nirכנסיית סבאלדוס הקדוש
כנסייות רבות משובצות ברחובות העיר. הראשית היא כמובן כנסיית "לורנץ" ואולם זאת משכה את תשומת לבי. כנסיית סבאלדוס הקדוש הוקמה בלב רובע מגורים עתיק, הסמוך לכיכר העירייה. בתי הרובע ממחישים את עושרם של התושבים שחיו כאן בעבר, והכנסייה המפוארת מעידה כי תושביה התפרנסו ממסחר ענף ברחבי דוכסויות גרמניה. 
הכנסייה היא מן המאה ה- 15, ומתנשאת על שני צריחיה המחודדים, הנושאים אופי גותי. בחזיתה, הפונה אל כיכר העירייה יש רוזטה מרשימה וחלקה הפנימי מלא ביצירות אמנות מרהיבות, ובהן, עבודה מעוטרת ומשובחת של דיהרר.

לראש הדף