אירלנד

 
אירלנד, האי הירוק, מזמין אתכם אל שפע של שירי עם ופולקלור, אל אגדות ומיתוסים עוד מימי הקלטים הקדמונים ואל משקה הבירה התוסס. אל מחוזות התרבות האירית עתיקת היומין, אל נופי האגמים, הירק והביצה, אל הרכסים והמצוקים התלולים ואל היופי שבטבע.
באירלנד נפגוש את מצוקי מוהר המדהימים, נראה את אורח חיי הכפר, נצפה באין ספור כבשים הרועות האחו הפתוח והאינסופי ונתבדר מן הפולקלור האירי המשובח.
 
 
שטח: 75,000 קמ"ר / אוכלוסייה: 3.7 מיליון תושבים / עיר הבירה: דאבלין / גיאוגרפיה: רכסים לא גבוהים מעטרים את מרבית חלקי האי. במרכז, אגן רחב, ביצתי ומישורי, נופים קחוניים בחופים המערביים / כלכלה: פרמצבטיקה, הייטק, חקלאות, מוצרי חלב, תיירות.
 
 
הקישו על הצילום לאתרים בדבלין
דאבלין
   
שקופית96
גשר האף-פני, דבלין
עיר הבירה של הרפובליקה האירית העצמאית. העיר מונה 1,200,000 תושבים ומהווה את הלב התרבותי, מסחרי, כלכלי וחברתי של אירלנד.
בלב העיר עובר נהר ליפי החוצה אותה לרובע צפוני ולרובע דרומי.
דאבלין הוקמה במאה ה- 10 ע"י וויקינגים שכבשו את חבל הארץ הזה במהלך נדודי השוד שלהם. לראשונה הייתה כאן היאחזות ובה נמל ובהמשך התפתחה העיר ותושביה הפכו לסוחרים. במרוצת השנים נכנעו אחרוני הוויקינגים לשבטים האיריים והתמזגו בהם.
דאבלין הייתה גם למרכז הכיבוש האנגלי ובעיר יש מבני ציבור רבים, וכן שגונות מגורים בעלי סגנון בנייה אנגלי טהור.
בנייני אפרוריים משהו, אם כי בשנים האחרונות העיר מתפתחת בצעדי ענק ומהווה תחנת חובה לביקור (לפחות בן יומיים) באירלנד. אתריה המרכזיים הם הטירה העתיקה, מבשלת השיכר "גינס", פארק פיניקס הגדול, כנסיותיה ורחוב הקניות גראפטון.
 
מצוקי "מוהר"  
שקופית268
מבט אל מצוקי מוהר
שרשרת נישאה ונשגבה של מצוקים, הניצבים כחומה בצורה בצידו המערבי של האי, כשפניה אל האוקיינוס האטלנטי. מצוקי מוהר, מהאתרים המיוחדים ביותר בעולם, ובוודאי באירלנד משתרעים לאורך כ- 8 ק"מ ומתנשאים לגובה של כ- 200 מ' מעל פני גלי האוקיינוס. הצוקים תלולים וזקופים והגישה אליהם היא לאורך טיילת נאה המציעה תצפית על מכלול המצוקים והאוקיינוס הכחול.
המצוקים בנויים משכבות מגוונות של סלעי גיר, ובין חגווי הסלעים מקננים עופות שצריחותיהם מעניקים נופך רומנטי ומסתורי לביקור.
חבל הארץ נקרא "קונאחט" והוא ידוע כאיזור טרשי ומצוקי, שקשה מאוד לגדל בו גידולים חקלאיים. מצד שני, האתר הפך למוקד משיכה תיירותי ומסביבו צצו כפרי אירוח, עיירת גולף ושירותי תיירות מגוונים.
 
מצודת בלארני   
ireland (23)
 
מצודת אבן נישאה ועתיקה הניצבת בלב פארק לאומי גדול וירוק. המצודה הרוסה למדי, אך מהווה נדבך חשוב בתולדותיה הארוכים והלוחמניים של אירלנד. בעבר הייתה שייכת ללורד אירי עשיר ושמו בלארני, אשר נדרש להעבירה לידי המלכה אליזבת במאה ה- 16. התחמקויותיו של הלורד וצחות לשונו גרמו למלכה להבין כי בהולכת שולל, וברוגז רב הגדירה את דבריו – It is just Blarny, דהיינו, הכל שטויות. (מכאן, "בלוני" באנגלית אמריקאית). בראש המצודה קבועה אבן עתיקה, אשר, ע"פ המסורת הייתה האבן עליה חלם יעקב אבינו את חלומו המפורסם. האבן הובאה ע"י הצלבנים לסקוטלנד ותופה ארוכה הכתירו עליה מלכים. כל המנשק את האבן, יזכה, על פי האמונה, ליכולת דיבור רהוטה. מסביב למצודה פארק ירוק ויפה ובו עצים עתיקים וממצאים מן התקופה האירית הקדומה.
 
אדאר
ireland (18)
בתיה הייחודיים של העיירה אדאר, עיירת הנישואין בדרום
עיירה קטנה בת 7000 תושבים, הנמצאת על אם הדרך הראשית המחברת בין לימריק לקילארני, בדר' מערב אירלנד. בעיירה יש כיכר מרכזית צמודה לכנסייה עתיקה ומרשימה, וכן שרידי מצודת דרכים עתיקה. בין מאפייניה אפשר גם לראות קוטג'ים שוויצריים, בתי מגורים צבעוניים המקורים בגגות קש ומקושטים בגינות נאות.
בסמוך לכיכר משתרע פארק ירוק עם מזרקות, ספסלים ופביליונים נאים שיפה לטייל בו ולנוח מנסיעה ארוכה בין מרכז אירלנד לחבל הדרום מערבי.
 
גאלווי   
שקופית71
נהר קוריב, הזורם בתעלות גאלוו
עיר צבעונית ויפה, המונה כ- 60,000 תשבים, המשמשת גם בירת חבל קונאחט. במרכז העיר עוברים כמה רחובות צבעוניים במיוחד, ובמיוחד הרחוב הראשי, הקרוי "שופ סטריט". לאורכו יש חנויות ובתי כלבו, ובעיקר פאבים נהדרים בהם ניתן ללגום בירה מעולה ולהאזין למוסיקה אירית מקפיצה.
גאלווי ידועה גם בפסטיבליה הצבעוניים במיוחד, הנערכים לאורך השנה.  העיר שוכנת על שפת מפרץ גאלווי צופה אל האקיינוס האטלנטי ויש בה נמל קטן. גלאווי מהווה מרכז תיירות חשוב לכל המבקשים לבקר בחבל קונמארה בצפון מערבי וההררי. בעיר יש כמה כנסיות יפות, באחת מהן התפלל קולומבוס לפני צאתו למסעו השני לקריביים. כמו כן יש בה שרידים של רובע ספרדי ישן,הניבט אל שפך נהר "קוריב" הנשפך אל האוקיינוס. אל גדות הנהר באיזור השפך נוהרים עשרות ברבורים.
 
מצודת בונראטי 
 
ireland (16)
מצודת בונראטי המתנוססת בלב הפרק

 
מצודת דרכים עתיקה, מן המאה ה- 10 הניצבת לבטח על נהר ראט. במצודה, המתנשאת בלב פארק גדול הנקרא באותו שם יש אוסף מרשים של חדרים, כלי מלחמה, כלי בית, ציורים ופסלים מתקופת ימי הביניים ועד המאה ה- 17.
בעלי המצודה היו בין הלוחמים הנועזים ביותר באירלנד, ועמדו לא אחת מול ניסיונות הכיבוש של נסיכויות איריות אחרות. לאחר הכיבוש האנגלי עברה המצודה לידיהם ובעליה הפך מ"צ'יפטיין" (מנהיג אירי מקומי) למנהיג הממונה מטעם.
אפשר להצטרף לסיור מודרך (באנגלית) ברחבי המצודה.
 
פרק בונראטי
ireland (21)
עגלות צוענים נוודים איריים, בפרק בונרטי
פרק פולקלור גדול וציורי המשתרע מסביב למצודת בונראטי. בפארק יש תצוגות שונות המייחסות לאורח החיים האירי לדורותיו. כך למשך אפשר לראות כאן רחוב אופייני מעיירה אירית, ובו בת ספרף נפחיה. מאפיה ושאר בעלי מלאכה. אפשר לסייר בין המבנים השונים ברחבי הפרק המייצגים צורות בנייה כפריות שרווחו באירלנד, לדומת ה"טאצ'קוטג'" – בית אבן כפרי מקורה בקש.
אגף נפרד מיוחד ל"טינקלר'ס", הצוענים האירים. אלו נוהגים עד היום להתנועע ברחבי האי על גבי קרוניות מסע עשויות עץ (בתמונה). יש גם יריד צועני קבוע המתרחש בקונמארה מידי שנה.
בכניסה לפארק בונראטי יש מתחם גדול ובו מסעדות וחנויות למזכרות.
 
 
טבעת "קרי"  
 
ireland (5)
מבט על אגמי האזור ממצפה קווינס וויו"
מסלול נסיעה מעגלי המלווה את מפרציה של אירלנד, בחלקה בדרום מערבי. טבעת קרי עוברת לאורך כביש הצמוד לחוף החוף המפורץ. הנסיעה חושפת מראות נוף יפים, כפרים ציוריים, אגמים, יערות, אלפי כבשים לבנות רועות במדרונות ההרים ומספר איים הנטועים באוקיינוס.
עיר המחוז הראשית של טבעת קרי היא קילארני, ממנה ניתן לצאת ליום טיול יפה לאורך המסלול, לבקר בבית מוקרוס, בפארק קילארני, על הרכסים הצופים על האגמים ובכפר הציורי סנים.
 
קלונמקנויס
ir
שרידי צלב קלטי מרשים וקדום מהאתר
 שרידים של מתחם נזירי ענק שהיה אחד הישובים החשובים בימי הביניים, והנמצא במחצית הדרך בין דאבלין, מערבה לגאלווי.
בישוב זה היה מנזר וכנסיות, מגדלים עגולים לשמירה מפני התקפות של וויקינגים, בית ספר וסוכות בהן התגוררו התושבים ועבדו את אדמתם.
קלונמאקנויס הוקם על ציר התנועה העיקרי, לאורך נהר שאנון, שהוא הנהר הארוך והעיקרי באירלנד. במתחם זה חיו נזירים אשר עסקו בלימוד והפצת התורה הנוצרית וכן, בשכתוב ההיסטוריה הקלטית והתאמתה לרוח הנוצרית.
סיור באתר מראה צלבים קלטיים (מונח המייחס בעיקר לאירלנד), שירדי מבני קודש ומוזיאון חשוב.
 
לימריק 
ireland (3)
מצודת המלך ג'ון בלימריק
העיר הרביעית בגודלה באירלנד, והמונה כ- 100,000 תושבים. העיר, השוכנת במחוז מינסטר (דרום אירלנד) הייתה בין ההיאחזויות הוויקינגיות הראשונות באי, והוקמה במהלך המאה ה- 9. האנגלו-נורמאנים הגיעו הלום במאה ה- 12 והקימו כאן מצודת ענק המוקדשת למלך ג'ון ה- 2 (אחיו של רי'צארד לב-ארי, "ג'ון בלי ארץ"). מן המצודה חלשו על העיר ועל נהר השאנון העובר בליבה. בתולדותיה המיוסרות של הארץ ידועה לימריק כמקום בו אירעו, ב- 1691, עימותים מרים בין הפרוטסטנטים האנגלים ומנהיגם ,וויליאם ה- 3 אשר צרו על חייליו הקתוליים של המלך ג'יימס ה- 2. לאחר מצור ארוך על מצודת העיר נכנעו הקתולים ואולצו לעזוב את אירלנד. מול המצודה, המשמשת כיום מוזיאון, ואליה ניתן להגיע מעל הגשר הנאה, ניצבת "אבן ההסכמה" עליה נחתם הסכם הכניעה.
העיר מהווה לא יותר מאשר תחנת דרכים בטיול באירלנד, בואכה דרום מערבה, ל"טבעת קרי" היפה.
לראש הדף