רומא

קתדראלת סן פייטרוroma
אולי המבנה המרשים והסמלי ביותר של רומא האפיפיורית. הכנסייה הוקמה במאה ה- 15 על שרידי בסיליקה, מתחתה קבור פטרוס הקדוש (נחשב לאפיפיור הראשון ברומא, בן המאה ה- 1 לספ'). כאן נערכות המיסות הקדושות ביותר של העולם הקתולי, ומן הבמה נואם ומטיף האפיפיור. המבנה עצמו תוכנן והוקם ע"י בארמנטה, ואילו את הכיפה המפוארת עיצב מיכלאנג'לו המפורסם.
אם כבר מבקרים בכנסייה המרהיבה הזאת, כדאי גם לשלב ביקור במוזיאון הוותיקן, בו מצויים אוצרות אמנות שלא יסולאו בפז, וכן בקפלה הסיסטינית שתקרתה צויירה במכחוליו של מיכלאנג'לו.
 
הפנתיאוןroma (3) (1)
זהו המבנה השלם ביותר ששרד ברומא, מראשית האימפריה הרומית. הפנתיאון הוקם ע"י אגריפס, נאמנו של אוגוסטוס קיסר בשלהי המאה ה- 1 לפה"ס, ושימש כמשכן האלים. עם השנים שינה ייעודו ובמאה ה- 7 הפך לכנסייה גדולה. כיפת הפנתיאון שימשה השראה וחיקוי לבניית הכיפה בקתדראלת הדואומו בפירנצה (ע"י ברונלסקי). חזית המבנה נראית כחזית מקדש רומי קדום, וניכר כי תבליטי השיש שעיטרו את הגמלון הוסרו. כיום משמש הפנתיאון כמשכן אחרון למלכי איטליה וכן לקמורתו של רפאל, גדול ציירי הרנסאנס המאוחר. הכיכר ממולו יפהפיה, רומנטית ועטורה בבתי קפה ומסעדות לרוב.
 
פיאצה נבונהroma (2)
כיכר סגלגלה הניצבת בלב הרובע העתיק של רומא. הכיכר שמשה בעת הרומית כפורום גדול ובהמשך, כהיפודרום, רחבת מירוצי סוסים.
הכיכר עטורה מבנים בעיקר מן המאה ה- 17, ימי האפיפיור אינוצנטוס ה- 10, אשר הקים בה כנסייה ועיטר את הכיכר בשלל מזררקות. המפורסמת בהן היא מזרקת הנהרות, יצירתו של פסל הבארוק ברניניי. עד המאה ה- 19 נהגו להציף את הכיכר במים ולהשתעשע בה, מנהג שפסק במאה ה20. 
הכיכר מוצפת בלהטוטנים, בולעי להבות, ליצנים, ציירי רחוב, זבנים, מסעדות ובתי קפה, צוענים ו..כייסים. 
 
מזרקת טרוויroma (14)
המפורסמת במזרקות רומא. המזרקה עוצבה בידי סאלווי ב- 1762, והיא מתארת את נפטון, אל הים, ומשני צידיו טריטונים האוחזים סוסים, האחד רגוע והשני סוער. מסורת מקומית ממליצה למבקרים להשליך מטבע אל מימי הברכה, כערובה לשיבתם לביקור ברומא.
המזרקה היא אחת ממבני הפאר שהקימו האפיפיורים להאדרת שמם. מקור השם "טרווי" בנערה, שע"פ האגדה הראתה לחיילים רומאים צמאים את מקור המים.
גם הכיכר מסביב למזרקה עמוסה להחריד וצפופה.
בסמוך מתנשאת גבעת הקווירינאלי, מקום בו נמצא ארמון נשיאי איטליה
 
שער טיטוסroma (8)
סיור בפורום הרומאי העתיק הוא מאלף בפני עצמו, ומזמן למבקר לעמוד על גדולתה של האימפריה, על פולחניה, מנהגי הקודש והחול שהיו נהוגים בה, מקדשיה, שערי הניצחון שבנו בניה וענייניה המנהלתיים.
בין הממצאים המרגשים ביותר נמצא שער טיטוס, אשר הוקם בשנת 82 לספ' לזכרו של טיטוס, כובש ירושלים ומחריבה. בקירות השער, הניצב בשיאה של הדרך הקדושה ("ויא סאקרה") מגולפות סצנות מרגשות שעניינן, שבויים יהודיים המובלים במצעד הניצחון לרומא, הנושאים את כלי הקודש של בית המקדש.
 
פיאצה דא'ספניהroma (10)
הכיכר המיוחדת התפרסמה בעיקר בשל המדרגות הספרדיות, המובילות אל כנסיית השילוש הקדוש, אשר הוקמו מקום במאה ה- 18. הכיכר קרויה ע"ש שגרירות ספרד שעדיין ניצבת במקום ובליבה נמצאת "מזרקת הסירה". מזרקה צנועה זו עוצבה ע"י ברניני האב לציון שיטפון אדיר ממדים שפקד את רומא עת עלה נהר טיבר על גדותיו.
מסביב לכיכר עשרות מסעדות ובתי קפה, עגלונים וכרכרות תיירות. מן הכיכר יוצא רחוב קונדוטי, הידוע בחנויות מותגי האופנה שבו, "לכיוון ויא דל קורסו". ברחוב זה נמצא בית הקפה המפורסם, הוותיק ביותר ברומא, קפה אל גרקו.
 
 
 
לראש הדף