מזרקת הנהרות ובית העירייה

slovenia (54)
מזרקה ציורית ועתיקה הממוקמת בחזית בית העיריה, הבית הראשון ב-Mestni Trg.
במרכז המזרקה מזדקר אובליסק שמסביבו פסלי שלושה אישים המסמלים את שלושת הנהרות של סלובניה, סאווה, קרקה ולובליאניצה והיא עוצבה על ידי האמן האיטלקי פרנצ'סקו רובה (Robba).
לאחרונה הסירו את המזרקה המקורית לצורכי שיפוץ ושיקום, ייתכן אף שהמבקרים יתאכזבו לגלות במקום קופסה גדולה ואטומה…
מבנה בית העירייה הוקם במאה ה- 15 והוא אחד העתיקים שנותרו בליובליאנה. ניתן להיכנס אליו ולשוטט במסדרונותיו, ואף להתרשם מתערוכות מתחלפות המציגות את תולדות העיר.
על המדרגות בחזית הבית מתקיימות לעיתים הצגות של לצון בפני קהל העוברים ושבים.
 
לאורך נהר ליובליאניצהslovenia (24)
נהר הליובליאניצה, העובר בליבה של העיר הוא מקור גדול של בילוי והנאה. לאורך הנהר, שגדותיו תחומות בשתי חומות אבן ישנות ניצבים מבנים מפוארים וצבעוניים, עדות לעושרם הרב של תושבי העיר באיזור זה.
לאורך הטיילת, בעיקר זו שלאורך הרובע העתיק יותר יש עשרות מסעדות ובתי קפה נעימים בהם ניתן לשבת ולהינות ממראות זרימת המים, מטיולי העוברים ושבים או מאקלים חמים שעשוי להציף את המקום לעיתים.
מעל הנהר חוצים כמה גשרים, חלקם נבנו ועוצבו מחדש בראשית המאה ה- 20.
בקייץ ניתן גם להפליג על הנהר על גבי ספינות קטנות.
 
גשר העמודיםslovenia (50)
גשר העמודים איננו מגשר מעל פני הנהר כי אם בניצב לו. הגשר המקורה הוא למעשה שוק תוסס, בעיקר של מאכלים מקומיים, גבינות, נקניקים ועוד.
לאורך המרפסת הנאה, המשקיפה אל הנהר יש כמה פאבים בהם ניתן ללגום בירה מקומית מעולה, לנגוס בכריך ולהינות ממנוחה קלה בשיטוט היומי.
על מעקה גשר העמודים מתקיים שוק צבעוני קטן של מלאכות יד, יצירות רקמה, עבודות בזכוכית צבעונית ועוד.
 
גשר הדרקוניםslovenia (49)
גשר ציורי הנמתח מעל נהר הליובליאניצה לא הרחק מגשר העמודים. הגשר נקרא כך בשל פסלי ארבעה דרקונים הניצבים, שואגים ומאיימים בארבע פינותיו.
סמלה של ליובליאנה הוא הדרקון ועל כך, רבות האגדות והמסורות. האחת מתארת דרקון נורא אשר התגורר בראש הטירה העתיקה ואיים על תושבי העיר, עד שחוסל על ידי גיבור מקומי. אגדה אחרת מסבירה כי על גבי הנהר שט יאסון, הגיבור המיתולגי האגדי במסעו לחיפוש גיזת הזהב, ובדרכו נתקל כאן בדרקון ענק, נלחם בו ויכול לו. ויש אומרים כי כאן הייתה אחת מאחוזותיו של וולאד טפאש, "דרקולה" האגדי מטרנסילבניה, שסמלו כידוע, הוא הדרקון.
הגשר נחנך בראשית המאה ה- 20 לרגל לחגיגות 40 שנות קיסרותו של פרנץ יוזף,קיסר הממלכה האוסטרית.  
 
שוק הפירות והפרחיםslovenia (60)
 בחלקה האוחרי של הקתדראלה ע"ש ניקולאס הקדוש משתרע השוק של העיר. השוק נחלק לכמה חלקים. מיד בגב הכנסיה יש דוכנים מהודרים למכירת פרחים, פרחים מיובשים, עציצים וזרי פרחים מעוצבים, כמו כם דלעות קישוטיות. 
הלאה, לכיוון גשר הדרקונים, משתרע השוק האמיתי פה יש מבחר גדול וטרי של פירות וירקות, נעליים משומשות, מעלים ובגדים ושאר "שמונצים".
בין שני אלה ניצב מבנה גדול אשר הפרוזדור שלו הוא שוק מעדנים. יש כאן בשרים מעושנים, מליחים, דגים מעושנים, גבינות ושאר מעדנות.
 
טירת ליובליאנהslovenia (41)
טירת העיר היא אחד הסמלים הבולטים של ליובליאנה. יסודותיה קדומים ביותר, ומובילים על לאלף השני לפה"ס. על הגבעה הוקמה היאחזות קטנה, שתושביה התפרנסו מדייג, חקלאות ומסחר. בהמשך התפתחה למצודה רומאית של העיר "יוליה אמונה" וחלשה על נתיבי הסחר בנהר. בימי הביניים התבססה במקום טירת הבישופ, כמו במקומות רבים בסלובניה, שעם השנים שופצה והפכה לטירת אבן מבוצרת שנועדה לעמוד נגד התקפות אפשריות של העותמאנים. 
כדי להגיע לטירה אפשר לטפס אליה ברגל, אם כי הטיפוס מפרך, ואפשר גם לנסוע ברכת קלה היוצאת כל שעה מכיכר פרשראן (המרכזית בעיר). 
הכניסה לטירה חינם, ואולם בחדריה יש תצוגה היסטורית יפה (הפעם, בתשלום), חזיון אורקולי, ומגג המצודה תצפית מרהיבה אל גגות העיר והנהר. 
 
כנסייה הפרנסיצקאנית וכיכר פרשראןslovenia (45)
 במחצית המאה ה- 17 הוקמה הכנסייה הפרנסיצקאנית, שחזיתה הוורודה בולטת מכל פינה. הכנסייה ניצבת בלב כיכר פרשראן, הנושאת את שמו של המשורר הלאומי של סלובניה, ואשר דמותו נשקפת בפסלו, בלב הכיכר. חזוית הכנסייה היא בארוקית ואולם הכניסה האפל מעוטר בציורים ופסלים. מזבח מפואר, מעשה ידיו של פרנצ'סקו רובה האיטלקי מעשיר את חפצי האמנות במקום.
הכנסייה והכיכר הם הן נקודות מוצא עיקריות לניווט בעיר. מכאן יוצא "הגשר המשולש", המוביל לחלק הדרומי של העיר. מן הכנסייה ניתן הגיע אל כיכר הקונגרס הסמוכה, אל מדרחוב הקניות. 
מכאן יוצאת הרכבת הקלה המסיירת בעיר ועולה לטירה.  
לראש הדף