אתרים בגדנסק

תעלת הויסלה

שקופית33

תעלת מים המחברת בין הנהר לים הבלטי. היוותה מעין נמל פנימי לגדנסק בתקופת הזוהר שלה (מאות 16 – 17). מרבית המבנים לארכה משופצים, או נבנו מחדש. עדיין ניתן לראות בה את שרידי חורבן העיר מימי המלחמה. לארכה משייטות יאכטות וכן מעבורות קטנות, ולגדתה פזורים עשרות מתחמי בילוי כגון בארים ומסעדות.

לונג מרקט – Dlugi Targ

שקופית41
כיכר גדולה המבשרת את הכניסה ל"דרך המלך". במאה ה-14 שימשה כמרכז העסקים של העיר, בה נערכו תחרויות שונות, הוצאות להורג, כנסים גדולים ומצעדים מלכותיים. עשירי גדנסק מתגוררים במרחב זה המשמש כגרעין העיר העתיקה והמשוחזרת.

הדרך המלכותית

שקופית88
יוצאת כרחוב ארוך ועמוס במבנים ייחודיים, המשתרע בין שני שערי העיר העתיקה. לאורכו, בארים, חנויות צבעוניות, אדריכלות נפלאה ואווירת ימי ביניים קסומה.  

בית העירייה – Ratusz

שקופית85
נבנה בסגנון גותי במאה ה-14, אך לאחר שריפה נבנה מחדש בסגנון הרנסנס במאה ה-16. משמש גם כמוזיאון ההיסטוריה המקומי. בראשו מתנוסס שעון אסטרונומי יפה.

המאות ה-16 וה-17 היו תור זהב בתולדות העיר,. נהרו אליה בני עמים שונים והעיר פיתחה זהות רב-תרבותית ייחודית. 

חצר ארטוס

שקופית68
בניין רב תפארת אשר שימש כבורסה לסוחרים מכל אירופה. בחזיתו מזרקה נאה המתארת את נפטון, אל הים, כיאה לעיר סחר נהרי-ימי כגדנסק.

כנסיית הקדושה מארי – Kosciol Mariacki
כנסייה מרשימה (המאה ה- 15) בגודלה ובעיצובה, המאכלסת כ-25,000 איש. נפגעה קשות במלה"ע 2 אך שוקמה. מהווה תזכורת להמונים על עוולות המלחמות לתולדותיהן. סגנונה רומנסקי ומגדל הפעמון שלה בולט בקו הרקיע של העיר.

שקופית132

 

אנדרטת Fallen Shipyard Workers

שקופית198

אנדרטה נישאה הניצבת בפתח מספנות גדאניה, בחוצות גדנסק. הוקמה ב-1980 לזכר קורבנות המרד נגד הקומוניזם הסובייטי, שפרץ 3 פעמים: בשנים 1956, 1968 ו-1970. מתנשאת לגובה של 42 מטרים ומציינת שלושה צלבים (ישו ושני הגנבים שנצלבו לצדו). על חומת המספנות, בסמוך לאנדרטה, לוחות הזיכרון המנציחים את אירועי שלוש ההתקוממויות שאירעו כאן.

אנדרטת Westerplatte

תמונה1

אנדרטה מרשימה הניצבת במפגש הנהר עם הים הבלטי. האנדרטה, המתנשאת לגובה של 25 מטרים, הוקמה ב-1966 והיא מנציחה את המקום בו נורו היריות הראשונות במלחמת העולם השנייה על ידי ספינת קרב גרמנית. גבורתם של הפולנים עוררה השתאות רבה, ואפילו הצורר נתן הוראה לחקור את עמידתם, ולהתייחס אליהם כאל שבויי מלחמה לכל דבר.

לראש הדף