פרובנס

 
 
ניס 
pro (24)
המרינה בניס. מקור הכנסה בלתי מבוטל לפרנסי העיר
עיר המונה 350,000 תושבים, ונחשבת לבירת חוף התכלת. השדרה העיקרית של העיר, טיילת ארוכה החולפת לאורך חופי הים היא "פרומנד לז אנגלה", טיילת האנגלים. אלה היו הראשונים שהבחינו בפוטנציאל האקלימי והנופי של האזור, ובמהלך המאה ה- 19 הקימו בעלי הממון שבהם ארמונות ובתי יוקרה בהם התגוררו מרבית ימי השנה.
בניס יש כמה מקומות בהם כדאי לבקר. הגרעין העתיק של העיר הוא רשת סמטאות ציוריות הנמתחת בין בתים גבוהים משוחים בצבעי חום, כתום ואוקר. כיכרות ציוריות ומפוסלות תורמות אף הן לאווירה הקסומה. העיר העליונה רוויה מבני מגורים אך גם מוזיאונים רבים, ובהם, מוזיאון מאטיס, המציג מיצירותיו של אנרי מאטיס, תושב המקום שהיה מאוהב בעיר עד כלות. ביקור בגן המצודה העליונה חושף נוף מרהיב אל העיר, הים והנמל היפהפה.
 
 
 נים
 
הארנה בנים
 
 
נים הינה אחת הערים העתיקות שהוקמו באיזור ע"י הרומאים. העיר, שכונתה "נימאאסוס", נבנתה על ידי חיילי "צבא המילואים" הרומי, אשר קיבלו כאן נחלות ופיצוי לתקופת שירותם הצבאי, וכן היוו כוח חירום למקרה של גיוס מהיר.
בנים, אשר תקופה ארוכה שימשה כ"פוקחת עין" על ציר המעבר החשוב בין רומא לגאליה יש כמה שרידים מעניינים מן התקופה הרומית. הארנה הרומית, ניצבת כמעט שלמה לחלוטין "בכיכר הארנה". עד היום נערכות כאן מלחמות שוורים. פסלו של אחד המטאדורים, שלא שרד, ניצב בחזיתה. כמו כן ניצב בלב העיר "המסון קארה", בית מרובע ששימש מקדש בתקופה הרומית. בסמוך בולט מרובע האמנויות, מבנה זכוכיתי מרשים. מסביב לו סמטאות מתפתלות, מסעדות ואטרקציות, ואם נרחיק קצת מהמרכז נגיע אל "גן המעיין" מקום שופע מים ששימש מעיין העיר, אתר פולחני וגן הנאות.
 
פונט דה גאר 
niscan (128)
אמת המים הרומית, המחולקת לשלוש אמות. גבהה 50 מ' וארכה 250 מ'.
גשר אדיר מימדים מן התקופה הרומית, עליו בנויות שלוש אמות מים. אמות אלו הובילו מים חיים לאורך 50 ק"מ אל העיר נימאאסוס (נים), שהייתה מרכז חשוב בימי הרומים. הגשר, שגבהו כ- 50 מ' וארכו כ- 250 מ' נטוי על נהר הגורדון, והוא נחשב לאחת משכיות החמדה החשובות והנדירות ביותר ששרדו מן התקופה הרומית, בכל רחבי העולם. הדייקנות בה הוקם הגשר ותוכננו אמות המים, על השיפוע המתון והעדין שלהן, מעוררת השתאות והערצה לאדריכל הקדמון, גם כיום.
בכניסה לאתר נמצא מרכז מבקרים נאה בו ניתן להתרשם מטכניקות הבניה ומממצאים ארכאולוגיים שונים. ניתן לחצות את הגשר מצד אל צד, לרדת אל גדת הנהר ולהתפנק בצילומים מרהיבים מכל זווית אפשרית.
 
קתדראלת הקולות והדמויות 
niscan (30)
בכניסה לקתדראלת הקולות והדמויות, לה בו דה פרובנס
בתוך מה שהיה פעם מחצבה עתיקה לחציבת לבני וחומרי בניין, הקימו שני יזמים יצירתיים בשנות ה- 80 פרוייקט יפהפה. לאחר עבודות של הרחבה והתאמה הוכשר כאן מתחם אדיר המכיל עשרות חדרי ענק. בלב המתחם הענק מוצגת מידי שנה תצוגה מדהימה מתחלפת של תמונות וצלילים. התמונות הן שקופיות מרהיבות של עבודות אמנות, צילומים, מיצגים, טקסטים ועוד, המוקרנים באמצעות עשרות מקרנים נסתרים הקבועים אי שם בקירות המתחם. ברקע התצוגה נשמעת מוסיקה אלוהית, ההופכת את הביקור לחוויה עמוקה, מיוחדת, כמעט דתית. בכל שנה מתחלף הנושא. המבקר במקום, מהלך שעות בין החדרים ונדהם. הכניסה בתשלום. האתר נמצא למרגלות הכפר "לה בו דה פרובנס", וכדאי לשלב את שני האתרים באותו ביקור.
 
רוסיון – Russillon
niscan (70)
מבט אל העיירה האדמדמה, רוסיון
כפר כיפה קלאסי הבנוי לתפארת במרומי גבעה עשוייה אדמת אוקרה. הסביבה כולה מוקפת מרבצי אוקרה עשירים, ובתקופה הרומית שימש המקום כמחצבה עיקרית לכריית החומר החום צהבהב הזה, לצורך הפקת צבעים וציפוי כלים וקירות. בתי הכפר עשויים כולם מלבני המקום ומצופים בצבעי אוקרה על שלל גווניהם. ניתן לראות כאן כנסייה בצבע צהוב אוקרה, בית עירייה אדמדם, לצד מבני סמטאות צהובים, חומים, כתומים ועוד.
הכפר העתיק הוא אטרקציה תיירותית בפני עצמה ואולם למעט חויות צילומיות, אווירת קסם וחנויות למזכרות אין מה לחפש כאן. מסביב לכפר יש מסלול הליכה יפה החולף בלב היער הסמוך, על פני אדמות אוקרה, וניבט אל נופי העמק המכוסה עיבודים חקלאיים
 
קניון וורדון 
prold (6)
מראה אל אפיק הקניון העמוק באירופה
נהר הוורדון בוקע אי שם למרגלות האלפים בגובה של 2,400 מ' ועושה את דרכו דרומה לאורך ההרים. ליד העיירה קסטלאן משנה הנהר זרימתו לכיוון מערב ומעמיק לקניון עמוק ומרהיב המגיע לעומק של 900 מ'. בדרכו, חולף הנהר על פני קירות זקופים, נופי בתה ויער. ניתן בכל עת לגשת אל אחת מנקודות התצפית ולהינות מן הנוף הקסום. הנהר נשפך אל אגם מלאכותי, אגם סנט קרואה המשמש לנופש, אגירת מים ואימוני צבא. ניתן לנסוע לאורך שתי גדות הוורדון, הדרומית והצפונית, ורצוי לבצע מסלול טבעתי. מן הצד המערבי ניתן להגיע אל הכפר התלוי מוסטייר סן מארי.
 
אביניון
prold (65)
אביניון. מבט מעבר לנהר רון אל ארמון האפיפיורים
אביניון, עיר בת 100,000 תושבים השוכנת על שתי גדות נהר הרון. בראשית המאה ה- 14 הפכה למושב האפיפיור, שגלה מרומא וזכתה לכינוי "גלות בבל של האפיפיורים". שבעה אפיפיורים הותירו אחריהם את ארמון האפיפיורים, הניצב על תילו בתוך העיר המודרנית אביניון. המתחם מוקף חומה, ואפשר לסייר בו. על הנהר המקיף את העיר ניצב גשר סנט בנזה, גשר אביניון השבור שהיווה מקור השראה לשיר ילדים ידוע, והפך לסמלה.
לאחר הביקור בארמון האפיפיורים ומתחמיו, כדאי לפסוע אל לב העיר העתיקה. מסביב לכיכר הראשית, "פלאס דה לה אורלוז'" יש עשרות מסעדות ובתי קפה. מכאן יוצאים מדרחובים נאים. בסמוך ניצב בית התיאטרון, ולא רחוק נמצא בית הכנסת הפעיל של אביניון.
העיר ידועה בשמחת החיים הרבה שבה, פסטיבלים וירידים. יש בה גם שוק מקורה ענק ובו מבחר אין סופי של מעדנות. כדאי לנסות ולטעום, יש גם אוכל מוכן.
 
סנט פול דה מוסול
prold (86)
הקלויסטר במנזר סנט פול דה מוסול
מנזר קטן ויפהפה הנמצא בסמוך מאוד לעיירה סן רמי דה פרובנס. במנזר נמצא עד היום בית חולים לחולי נפש אשר בו התאשפז הצייר המיוסר וינסנט ואן גוך, בשנת 1888. במהלך שהותו במנזר, בו התאשפז יותר מפעם אחת, נהג האמן לצייר באובססיביות בלתי רגילה ויצר מאות מעבודותיו המפורסמות ביותר. בית החולים, הניבט אל הנוף הפסטוראלי של "האלפים הקטנטנים" (דז'אלפיי), זימן לצייר מראות כפר וטבע אשר השפיעו עליו ו"חלבו" מיצירתו את מיטב עבודותיו.
ניתן להגיע אל המקום לאחר ביקור בעיירה סן רמי דה פרובנס. הכניסה בתשלום סמלי, רואים את החדר בו התגורר, את הנופים אותם צייר, ומהרהרים בשירו של דון מק'לין – "סטארי, סטארי נייט" (ליל כוכבים).
בתמונה, הקלויסטר (חצר רבועה סגורה) של המנזר.
 
אקס אן פרובנס
pro (85)
טבע דומם. ניצב בסטודיו של פול סזאן
אחת הערים המתוקות בצרפת, ונחשבת בהרבה מקרים כעיר המרכזית בפרובנס.
אקס אן פרובנס, או "אקס", בפי המקומיים, הוא קיצור של "אקווה סקסטיוס", מעיינות חמים שנבעו כאן והוקדשו לקיסר הרומי סקסטיוס. "אקס", המונה 140,000 תושבים היא עיר שיש בה הכל. מוזיאונים ושווקים, מדרחוב תוסס וסמטאות אבן, כנסיות עתיקות, מסעדות ובארים וכל מה שצריך לחופשה אמיתית ומרתקת.
אקס ידועה במזרקות הרבות שבה – בכל כיכר פעוטה שבין שתי סמטאות נמצאת מזרקה קטנה או גדולה, עתיקה או חדשה. השדרה הראשית, "קור מיראבו", מומלצת לביקור בעיקר בערב מואר. הצייר פול סזאן חי בעיר וצייר את נופיה כפי שהם נראים בעונות השנה המתחלפות, ויש כאן מסלול מיוחד העוקב אחר חייו ופעילותו. ביקור בסטודיו שלו מרגש במיוחד (בתמונה).
 
 
גורד 
pro (56)
כפר הכיפה גורד, ומראה לעמק הפורה שלמרגלותיו
כפר תלוי מרהיב המונה כ- 2000 תושבים וצופה אל עמק הלוברון כשמנגד לו נשקפת רמת ווקלוז.
בתי הכפר חוגרים את המרכז העתיק בספירלה מרהיבה של סמטאות ובתים ישנים. מרבית הבתים מחופים באבני גוויל פשוטות אשר סוקלו במרוצת מאות השנים מאדמת העמק הפורה. בראש הכפר ניצבת מצודה וכן כנסייה עתיקה, ובסמוך לכפר נמצא מנזר "אבה דה סנאק", בו ניתן לבקר ולהתפעם נוכח שדות האזוביון הסגולים שלו (הכי כדאי, ביולי).
הכפר התלוי הינו תופעה רווחת בפרובנס. שתי סיבות לתופעה: המקום שימש לתושביו כהגנה ומבצר בעיתות מצוק ומלחמה. כמו כן, כדי לא לפגוע באדמה החקלאית "המקודשת" לאיכר הקימו הכפריים את בתיהם בראש הרכס הטרשי, שאיננו ראוי לעיבוד.
 
סן פול דה וואנס 
pro (7)
ככר ציורית בעיירה סנט פול דה וואנס
כפר קטן וציורי המשתרע על פני שלוחה מאורכת שכיוונה לדרום. הכפר, המונה 2900 תושבים ובנוי בגובה של 130 מ' מע"פ הנוף, צופה לעיר קאן. המקום מוקף חומה עתיקה, ככל הנראה מן המאה ה- 15, ואף הוא שייך למשפחת כפרי הכיפה האופייניים לפרובנס. למעשה זהו מקבץ של כ- 60 גלריות אמנים שונים אשר הפכו את הכפר הציורי לשוק אמנות מרשים. לאורך הכפר, אליו נכנסים דרך שער הקבוע בחומה עובר רחוב ראשי ומצידיו יוצאות הסמטאות, למעלה ולמטה. אם ממשיכים עד הקצה הדרומי מגיעים לבית העלמין של הכפר בו קבורים הצייר היהודי מארק שאגאל ורעייתו. "סלב" נוסף המוכר מן המקום הוא איב מונטאן אשר אהב כאן את סימון סיניורה ברקע הרומנטי הנשקף בין בתי הכפר, ואף נהג לשחק עם תושבי הכפר במשחק האהוב. "הפטאנק".
 
איל סיר לה סורג 
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz (110)
תעלות מים בעירה איל סיר לה סורג, וונציה של פרובנס
עיירה מתוקה השוכנת במבואות המערביים של עמק הלוברון. מקור השם, "האי על נהר סורג", ואכן מי הנהר ותעלותיו סובבים בלב העיירה הציורית ומשווים למקום ניחוח וטעם של "וונציה של פרובנס". גונדולות קטנות הנעות בין התעלות, גשרי עץ ציוריים, שווקים וכן גלגלי הנעה של מים הקבועים בתעלות נותנים תחושה של מקום אחר ושונה בלב פרובנס.
העיירה יכולה להיות בסיס נחמד מאוד לטיול בפרובנס המרכזית. אביניון, כפרי הלוברון ואפילו "האלפינונים הקטנים" הם במרחק נסיעה קצר מן העיירה. בלב העיירה מתקיים שוק גדול ותוסס בו מוכרים כל דבר שמייצרים הכפריים. שמן ודבש וריבות, גבינות ונקניקים, מלאכת יד ואריגים ציוריים ועוד
 
לה בו דה פרובנס 
pro (50)
מצודת משפחת בו מימי הביניים. משפחת האצולה שלטה בכל המרחב
בשנות ה- 30 של המאה ה-19 התגלה במחצבות הפזורות באזור מינראל שישמש בעתיד חומר גלם לייצור אלומיניום. החומר נושא את השם "בוקסיט", על שם קרבתו לכפר הקטן והיפהפה, לה בו דה פרובנס. זהו כפר כיפה קטן, המונה 290 תושבים, והמתנשא על סלע מזדקר בגובה כ- 200 מ' מעל הנוף. מסביבו מראות מרהיבים של העמקים והשדות המעובדים. למרגלותיו משתרע "עמק השטן" וכולו סלעים משוננים ותופעות קארסטיות.
בראש הכפר נמצאים שרידי טירה מבוצרת חומות, צריחים, ומכונות מלחמה, אשר הייתה בבעלות משפחת האצילים Baux. משפחה פיאודלית שצאצאיה שלטו בכפרים בסביבה והיו נאמנים לרוזן המקומי. ביקור בכפר הוא חלום של סמטאות אבן, מזכרות. ניתן לרכוש כרטיס משולב לטירה ולקתדראלת הקולות הסמוכה.
 
ארל
pro (66)
ככר הרפובליקה, ארל
עיר מרתקת, המונה כ- 60,000 תושבים ומשלבת ביקורים מעניינים בעקבות תולדותיה המסעירות.
העיר הוקמה עוד בימי הגאלים, טרם הכיבוש הרומי, על גדות נהר הגראן-רון, נהר הממשיך זרימתו אל מישורי הביצות של ה"קמארג". מקור השם – עיר הביצות. לאחר הכיבוש הרומי הפכה למרכז גדול ובו פורום, תיאטרון המכיל 20,000 מושבים, מקדשים ומרחצאות.
העיר מציעה אפשרויות סיורים מגוונות, המסומנות כולן על גבי המדרכות. יש סיור בעקבות ארל הרומית, בעקבות ארל של ימי הביניים, ובעקבות ארל של ואן-גוך. ואכן, בין סמטאותיה התגורר האמן המיוסר ההולנדי אשר חיפש נחמה באקלימה החמים של פרובנס והרבה לצייר בה. במקום נמצא החדר בו התגורר, בית הקפה המפורסם, וגם.. בית החולים המקומי בו אושפז מעת לעת.
לראש הדף