נורבגיה

אני מכנה את נורבגיה כ"ארץ עצמת הבריאה". ארץ ארוכה וקרה, הגובלת בים הנורווגי ממערב, ובארצות סקנדינביה האחרות במזרח ובדרום. שטחה כ-  324,000 קמ"ר , חיים בה כ-  4.5 מיליון רובם מאמיני  הדת: נוצרית לותראנית. כלכלתה איתנה בשנים האחרונות (להוציא את משבר הנפט): דייג, אנרגיה (שדות נפט עצומים בים הנורבגי, כמו גם אנרגיה הידרו-אלקטרית, המספקת 95% מצריכת המדינה), תיירות, עץ.

נורבגיה היא מדינה בה משתלבות תופעות טבע רבות וייחודיות. נופי קימוט והרמה, נופי פיורדים ועמקים שנוצרו מגלישת קרחונים, זוהי ארץ הזוהר הצפוני (זוהר הקוטב) וארץ שמש צפון.

בנוסף, משמרת נורבגיה את מורשת הוויקינגים הסקרנים אשר יצאו ממפרציה במהלך המאה ה- 8 ופשטו ברחבי האוקיינוס האטלנטי, כמו גם בנהרות אירופה.

אוסלו (הקישו על הצילום לביקור באתרי העיר)
10413314_10152571560061310_2492309095018476381_n

אוסלו היא העיר המאוכלסת ביותר בנורבגיה –כ-620,000 תושבים, והיא שוכנת על גדות פיורד – אוסלו. שטחה כ- 500 קמ"ר, ומרביתה פארקים, יערות וגופי מים. העיר נוסדה בשנת 1048 ע"י המלך הוויקינגי הראלד הראדראייה, והייתה לבירת נורבגיה החל ממלכותו של המלך הוקון החמישי במאה ה-14.

בשנת 1624, לאחר שנשרפה, החליט כריסטיאן הרביעי מלך דנמרק (ששלט אז בנורבגיה) להקימה מחדש וכינה אותה על שמו, כריסטיאניה. בשנת 1925 שונה השם של העיר חזרה לשם המקורי – אוסלו.

ברגן
תמונה1

בירת חבל הפיורדים. חיים בה 230,000 תושבים. עיר נעימה ואלגנטית, ששווה לשהות בה יומיים לפחות. בעיר נמצא תצפיות יפות, מוזיאונים, שלל מסעדות דגים ואחרות, ואת הרציף העתיק "בריגן" אשר שימש כאחד מתחנותיה של ברית ערי ההאנזה מן המאה ה- 13.

נוסדה בשנת 1070 על ידי המלך אולף קיר, ובמאה ה-13 הייתה בירת נורבגיה. בהמשך, אחד מנמלי הסחר המרכזיים של ברית ערי הנזה. טיול לאורך רציף בריגן, חושף את המבקר למכלול בתי העץ עתיקים מימי הביניים, חנויות מזכרות, בארים ומוזיאונים, כל זאת לצד פיורד ברגן. נמצא כאן את  כנסיית "מארייה-קירצ'ן"  העתיקה ביותר בעיר.

התצפית היפה ביותר נמצאת ממש מעל בריגן, והיא כרוכה בעליה ברכבל להר פלויאן. מכאן ניבטת העיר השלווה, ובעיקר מראה מרהיב את פיורד ברגן.

שוק הדגים בברגן ידוע בשלל דיג מגוון ומוזר. נוכל למצוא כאן מיני רכיכות, סרטנים, מיני דגים וגם…בשר לוויתן. בשנים האחרונות הפק השוק למרכז מודרני של מסעדות ואיבד מעט מקסמו האותנטי.

בצדו הדרומי של מפרצון בריגן, יוצא מדרחוב נאה המוביל לשלל חנויות ומבני ציבור יפים. הרחוב מתחיל בכיכר הנקראת טרוגלמנינגן, ובראשיתו אנדרטה מרשימה המנציחה את יורדי ים של נורבגיה, לדורותיהם: , וויקינגים, מגלי עולם, וחוקרי נתיבים לקטבים.

מכאן ניתן להמשיך לאורך המדרחוב ולפנות שמאלה ברחוב עתיר חנויות ומסעדות ובתי מלון, והגיע אל כיכר העירייה. בחזיתה ניצב פסלו של אדווארד גריג, גדול מלחיני נורבגיה.

חוצים את הכביש ומגיעים אל אגם מלאכותי ומזרקה בליבו, והוא מוקף מוזיאונים חשובים. מן האגם ניתן לפנות חזרה לכיוון הרציף, לא לפני שמבקרים בסמטאות בית  עץ של העיר העתיקה של ברגן.

טרולדהאוגן – הווילה של גריג
שקופית39

כ- 7 ק"מ דרומית לעיר, על שפת הפיורד, ניצב ביתו של אדווארד גריג. לשוחרי ההיסטוריה המוסיקאלית, תהווה הווילה אטרקציה, שכן הניתן להתרשם בה בצילומים רבים, בביתו האותנטי של גריג, בגן הנאה המקיף אותה ובקבר המלחין ורעייתו. הווילה נבנתה ב- 1885, ושמשה 22 שנה את אדווארד גריג ואת רעייתו, נינה.

ווס
שקופית141

עיירת הסקי הנמצאת כשעה נסיעה מברגן, לכיוון צפון מערב, ומהווה בד"כ תחנת ביניים לנוסעים אל ארץ הפיורדים. ווס, המונה 14,000 תושבים, ידועה בסוגי ספורט אתגרי כגון סקי, שיט על קיאקים, רחיפת מצנחים ועוד. בלב העיירה ניצבת כנסייה עתיקה המנציחה את  התנצרותם של התושבים הפגאניים ע"י אולף הקדוש במאה ה- 10. ווס שימשה בסיס חשוב ביותר לצבא הנורבגי הנלחם על חייו, לאחר פלישת הנאצים לנורבגיה ב- 1940. העיירה הופצצה עלך ידי הגרמנים אך שוקמה.  

סטאלהיים
10511298_10152561554191310_4385043226576328014_n

מלון דרכים יפהפה היושב ל אחת מהתצפיות היפות ביותר בנורבגיה. המלון הוקם על גבי אכסניית דרכים ששימשה כתחנה בדרך הדואר העתיקה, מאז מחצית המאה ה- 17. בביקור במקום כדאי להיזכר בכיבוש הנאצי ובתכנית "לבסבורן" המפלצתית (זיווג בין נשים אריות לחיילי אס.אס., ולידת דור ארי חדש). מקום זה שימש אחת מחוות התכנית. עשרות ילדים ללא זהות נולדו כאן במהלך המלחמה. לימים, עם נסיגת הנאצים קצו חלק מהנשים אל מותן מראש המצוק הניבט את הנוף.

פלום
שקופית113

כפר קטן הונה כ-400 תושבים והנמצא בחלקו הדרומי של אורלאנדפיורד. הכפר הציורי והשקט הוא פינה שלווה בה ניתן לחוש את החיים לגדות פיורד. בשנים האחרונות מגיעים אליו מאות אלפי מבקרים בשנה, אם ביבשה ואם בשיט תענוגות. מן הכפר ניתן לצאת בכמה מסלולי הליכה אל נופים גבוהים ואל מפלים סמוכים.
שקופית55

אחת האטרקציות בכפר היא נסיעה ברכבת של פלום. הרכבת נחנכה ב- 1927, ונועדה לקשר את תושבתי הפיורד הגדול עם תחנת דרכים עליונה ממנה ניתן להגיע לאוסלו. נסיעה ברכבת, המגיעה לגבהים של 800 מ', חולפת על פני נופים עוצרי נשימה, והיא הפכה להיות אטרקציה תיירותית, יותר מאשר תחבורתית.

אורלנדרפיורד, חלק מהסונפיורד
שקופית156

מפלום, השוכן לגדות האורלנפיורד, ניתן להפליג אל כפרים קטנים וצנועים לגדות הפיורד, להיחשף למצוקי הגובלים בפיורד ולבקר בשלל אטרקציות נוספות במרחב.  האורלנפיורד הוא זרוע דרומית (אחת מרבות) לסוגנה-פיורד, שהוא הארוך והעמוק ביותר בנורבגיה. רוחבו של הפיורד אפשר לוויקינגים להשתמש בסירות גדולות דיין שהפליגו רחוק.

כנסיית הלוחות בקאופנגר
שקופית3

בדרכנו אל קרחוני הענק של נורבגיה, כדאי לחלוף בכפר קאופנגר. בכניסה לכפר ניצבת כנסיית לוחות, אחת מכ- 20 כנסיות הלוחות שהותירו הוויקינגים אחריהם עוד במאה ה- 11. יש צורך לסור אל בית הקפה הסמוך ולבקש מפתח לכניסה לכנסייה, בה ניתן להתרשם מסגנון בנייה עתיק וייחודי לתקופת הוויקינגים, אשר קבלו את עול הנצרות במאה ה- 11.

קרחון היוסטדאל Jostedalsbreen
10553500_10152561553386310_3752354792817213632_n

הגדול ביותר באירופה, שטחו כ – 815 קמ"ר, והוא מגלם את ארץ עצמת הבריאה בשיאה. קשה להבחין בו, אלא בזרועותיו, על פניהן אנו חולפים מעת לעת. בדרך הראשית לאורך אגפו המערבי של הקרחון יש מרכז מבקרים נאה המציג מידע חשוב על הקרחון ועל הממצאים שנתגלו בו. אחת מזרועותיו של הקרחון הגדול היא קרחון בריקסדייל.

בריקסדייל, ה"קרחון הכחול"
שקופית169

כדי לבקר בקרחון זה יש צורך לעלות ברגל כברת דרך (חלקה תלול)  של 1.5 ק"מ. הדרך המרשימה חולפת על פני מפלים גועשים, יערות טיפוסיים ותצורת סלע שנותרו עם השנים. בסופה של הדרך מגיעים את הקרחון, אשר נמצא בתהליך ארוך של נסיגה בשנים האחרונות.

תצפית דאלסניבה
שקופית122

רכס נישא בגובה 1,500 מ', צופה אל פיורד גיירינגר. העלייה בתשלום אך ביום יפה החוויה מובטחת. בתצפית, מבט יפה אל ארבע רוחות השמיים ובעיקר אל הפיורד היפה ביותר בנורבגיה, פיורד גיירינגר.

העיירה גיירינגר
שקופית127

העירה הקטנה הפכה בשנים האחרונות למרכז סואן של אלפי תיירם הפוקדים אותה מדי יום, והבאים על גבי ספינות שיט. ממנה ניתן לצאת לשיט לאורך פיורד גיירינגר, ולרדת בעיירה הנקראת הלהסילט, ומשם להמשיך צפונה אל דרך הטרולים.

דרך הטרולים
norwe (6)

נכון לכתיבת שורות אלו, פסגת דרך הטרולים היא מרכז מבקרים סואן בו נבנו שבילי הליכה ומרפסות תצפית על דרך סלולה המתפתלת ב- 11 סרפנטינות חדות אל מורד העמק. מנקודת תצפית הנמצאת בגובה של כ- ­900 מטר, אפשר היזכר באגדות נורבגיות עתיקות לפיהן חיים טרולים בהרים, ביערות ובאגמים שמסביב לדרך. ואכן אם תפגשו טרול…הימנעו מלעצבן אותו. ואולם אל חשש. הטרולים, פעילים בלילה בעיקר כיוון שאור השמש הופך אותם לאבנים…

דרך פר גִּינְט
שקופית69
דרך בלתי סלולה החולפת על פני מישורים וגבעות מתונות ושלל מראות נוף ייחודיים, בדרכנו לאוסלו. הדרך נקרת על שם המחזה המפורסם שנכתב ע"י היינריק איבסן, גדול המחזאים הנורבגים, והולחן ע"י אדווארד גריג. העלילה מתארת עלם צעיר, שאיננו בהכרח דובר אמת, והמתמודד עם סדרת אירועים והרפתקאות נועזות.

לילהאמר
שקופית47

לילהאמר הינה עיירה המונה כ- 25,000 תושבים והנמצאת לגדות אגם מאיוסה, שהוא אגם המים המתוקים הגדול ביותר בנורבגיה. העיירה יכולה להוות תחנת ביניים ללילה, בדרככם לאוסלו. ברחובותיה הנאים חנויות ומסעדות לרוב, ובתחומה תוכלו למצוא שתי אטרקציות חשובות.

הכפר האולימפי ששימש לאולימפיאדת החורף, ובו מקפצת סקי עליה ניתן לעלות ולהשקיף אל אדן מאיוסה. הנורבגים מצטיינים באולימפיאדות החורף ובכל מקצועות הסקי. הסקי הומצא בנורבגיה לפני כאלף שנים ובמקור נועד לצורכי לחימה אסטרטגית תוך חציית רכסים.

מוזיאון מייהאוגן
שקופית16

מוזיאון פתוח מרשים המשתרע ע"פ שטח נרחב, בו מוצגים מעל 200 מבני עץ שונים אשר נאספו בקפידה מאז ראשית המאה ה-20. המבנים כוללים בתי מלאכה, מגורים, כנסייה, בתי ספר עתיקים וכן נופי כפר אותנטיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לראש הדף