דרזדן

ארמון נסיכי סכסוניה
 
e (19)
ארמון גדול המשתרע על פני בלוק שלם בגרעין העתיק של העיר. ניכר כי הבית ידע תוספות על גבי תוספות לאורך השנים. הארמון היה משכנם של נסיכי סכסוניה לדורותיהם, ובעיקר אלו הצאצאים לבית ויטן, בראשו מתנוסס מגדל וכיפה, וכן שעון. מן הארמון מובילים גשרים אל שני מבנים משמעותיים לראשית המאה ה- 18. האחד, הצפוני- מוביל אל הכנסייה הקתולית "הופקירכה", ואילו הגשר הדרומי מוביל אל ארמון פילגשו של אוגסטוס החזק. הארמון חרב כמעט לחלוטין במלחמה והיום, שיפוצו קרב לסיום. הארמון כבר משמש כמוזיאון, ובעתיד ייתרחבו בו המיצגים השונים.  

 

כנסיית גבירתנו

e (25)

הכנסייה, מהמפוארות ביותר שהוקמו בגרמניה, נחשבה שנים ארוכות לסמלה הבולט והמרשים של העיר דרזדן. הכנסיה מוקדשת ל"גבירתנו מרים", והיא משרתת את המאמינים הלותראנים הפרוטסטנטיים. בהפצצת בעלות הברית (13 – 14 בפברואר 1945), כתוצאה מסופת האש הנוראה שפקדה את המרכז ההיסטורי של העיר, עלתה הכנסייה באש, יסודות הברזל שלה הותכו והיא קרסה ללא תקנה (כמו בנייני התאומים, 11 בספטמבר 2001). במשך שנים ניצבה הכנסיה בחורבותיה, ורק לאחר איחוד גרמניה הוחלט לשקמה. לאחרונה (2006) ניצבת הכנסיה כשהיא משוחזרת מ-א' ועד ת'. ניתן להבחין באבנים המקוריות ששימשו חלק מן הכנסיה המקורית שחרבה, משובצות בין הלבנים הלבנות, החדשות יותר. השיקום נחשב לאחד ממפעלי השיפוץ והשיקום החשובים ביותר באירופה.

קיר מצעד האצילים

e (26)

הקיר החיצוני של אורוות ארמון הנסיכים בדרזדן, עוצב ועוטר לפני כ-120 שנה באמצעות 24,000 אריחי חרסינת "מייסן". האריחים, אשר צויירו כל אחד בנפרד ונאפו בתנור החרסינה, שובצו זה לצד זה בסבלנות רבה, והם מתארים את התמונה המפורסמת של מצעד האצילים והנסיכים לתולדות דרזדן, מאז המאה ה-12 ועד שלהי המאה ה-19. למרבה המזל נפגע הקיר רק במעט בהפצצות בעלות הברית, ושיקומו היה מהיר ויעיל. מבט אל הדמויות חושף את ההיסטוריה הצבעונית של דרזדן, את סגנונות הלבוש ובעיקר, מאפשר הצצה בדמותו של הנסיך אוגוסטוס החזק
(1694 – 1733), הניצבת במרכז הקיר, כשפניה פונות ביהירות ובאומץ אל המתבונן. בחזית הקיר עוברת סמטה בה מציעים רוכלים גלויות לרוב, ובעיקר גלויות המתארות את חורבן העיר במלחמת העולם השניה. כמו כן מתקיימות כאן הצגות רחוב לרוב.

ארמון צווינגר
 
e (22)
הארמון, אשר הוקם בהדרגה, החל מזמנו של אוגוסטוס החזק (ראשית המאה ה-18), שימש בעיקר לאירועי תענוגות של בית המלוכה ומשפחות האצולה. הארמון נבנה כשתי יחידות תאומות, הניצבות אחת מול השניה, וביניהן מקשר ארמון רוחב, אשר בראשו הוצב הכתר הפולני. ואכן, נסיך סקסוניה, אוגוסטוס החזק, התמנה להיות מלך פולין, ולכן עיטר את ארמונו בכתר פולין הגדול והמוזהב. עשרות שנים אחרי ימי אוגוסטוס החזק נוסף גם החלק הצפוני של הארמון, הבנוי בסגנון רנסאנס, וכיום הוא משמש כשער לארמון המרהיב.
ארבעת האגפים השונים של הארמון משמשים כמוזיאונים. המבנה החדש, גמאלד-גאלרי (Gemaldegalerie), משמש אכסניה לאוסף ציורים מרהיב מתקופת הרנסאנס והבארוק.
 
בניין האופרה – "זמפפראופר"
e (27)
 
אחד ממבני האופרה המרהיבים ביותר באירופה ניצב לו בראש הכיכר הנושאת את שמו – "תיאטרפלאץ" (כיכר התיאטרון). הבניין הוקם, במחצית הראשונה של המאה ה- 19, ע"י האדריכל המקומי המוכשר גוטפריד זמפפר, אשר השקיע בעיצובו את מיטב מרצו וכישוריו. עובדה זו הקנתה לו תהילת עולם, והראייה, הוא הוזמן למקומות ברחי העולם (כולל לסין) הל מנת להקים מבנים בסגנון דומה. משהולשם המבנה הוזמן ריכארד וואגנר להעלות כאן את יצירותיו. הבית חרב בהפצצות בעלות הברית, אך שוקם בעמל רב. ניתן לערוך בתוך האופרה סיורים בתשלום.
לראש הדף