כרתים

האי הקסום - במובנה הפשוט של המילה


כרתים- אי קסום במובן הפשוט של המילה
צילומים: מאיה וניר רוזנצויג

למי שרוצה לפרוש בפנסיה מהחיים השגרתיים והרועשים, מומלץ מאוד לנסוע לאי כרתים ולקנות בית קטן באחד הכפרים.

דמיינו לעצמכם את השקט שיהיה לכם שם, בין מטעי הזיתים. כמו לחזור אחורה בזמן. פשוט לשבת בחצר הקטנה של הבית ולא לדאוג לשום דבר. זה המקום האידיאלי. אחח, איזה אי מושלם של שקט ורוגע. ממש כמו להיכנס לתוך ציור ישן ודהוי שציירו מזמן, אך בכל זאת הוא נשמר היטב.

גם למי שרק רוצה לנסוע למקום קרוב ולנפוש כמה ימים, זו אופציה נהדרת. בייחוד בתקופה של פסח, כשעונת התיירות עדיין בחיתוליה אין הרבה אנשים ברחובות ובבתי המלון, ומזג האוויר קריר ונוח מאוד לטיולים.
הנסיעה שלי לכרתים זכורה לי היטב ויש לה מקום מיוחד בלבי. מקום של הנאה צרופה מטיול חמוד, מהנה מאוד ופשוט. כיף של נסיעות בין המקומות וכיף של מנוחה מוחלטת במקום אחד.

maya (2)

כרתים הוא אי המשתייך לאחד משלושה עשר ממחוזות יוון, הוא הגדול מבין האיים שבו, והחמישי בגודלו מבין איי הים התיכון. שטחו כ- 8,300 ק"מ. האי ממוקם כ- 160 ק"מ מדרום לאיי יוון. צורתו מאורכת ורצועת החוף שלו משתרעת לאורך קילומטרים רבים. רצועת הרים גדולה חוצה אותו ממזרח למערב ומעניקה לו מבנה הררי ונישא. כלכלת האי מבוססת על חקלאות ועל ייצור שמן זית, והחל משנות ה- 70 (של המאה ה- 20), גם על ענף התיירות שהחל להתפתח והפך לאחד מענפי הכלכלה החשובים. מדי שנה מגיעים תיירים רבים ותנופת הבנייה ניכרת בכל פינה, בעיקר בתי מלון.

שלושה שדות תעופה קיימים באי, כאשר אחד מהם הוא שדה תעופה צבאי. בנוסף ישנם גם ארבעה נמלים. אוכלוסיית האי מתרכזת בעיקר לאורך רצועת החוף הצפונית והמזרחית, ושאר האי נותר חשוף, בעל נוף פראי ומופלא.

בנסיעה ברחבי האי, ניתן להבחין בקבוצות קטנות של בתים, הממוקמים על ההרים. אלו הם כפרים קטנים וציוריים להפליא. פשוט לראות ולחוש קנאה. לאלה שבוחרים להיכנס אל אותם הכפרים תהיה זכות נפלאה לראות בתי אבן קטנים וצבעוניים בעלי מרפסות יפייפיות, מעוטרות בפרחים. מעת לעת מציץ בית צבעוני. כל בית צבוע בצבע אחר. יש בתים שצבעם דהה והתקלף, ויש בתים שנצבעו מחדש בגוונים חזקים של ירוק בהיר, תכלת וצהוב. רוב הבתים הכפריים צבועים בלבן. אלו הם היפים במיוחד, מכיוון שצבעי הפרחים השתולים באדניות שבמרפסות בולטים לעין ואינם נבלעים ברקע צבעוניות הבית. בחלק מחצרות הבתים ישנן עדיין חלקות לגידולי ירקות ופירות.
מרבית תושבי הכפרים מתפרנסים מחקלאות. בייחוד מייצור שמן זית.

 
 
אין להתעלם מנוכחות הים באי כרתים. אורכה של רצועת החוף הוא יותר מאלף קילומטרים והחופים הלבנים והנקיים "זוהרים" בצבעם ומהווים ניגוד בולט לכחול של המים, נראים למרחקים גם למי שלא מתקרב לשם. בנוסף למפרצי החופים, ישנם קניונים מרהיבים שכדאי מאוד לבקר בהם.

לאורך הדרכים צצות תחנות דלק קטנות, חלקן חדשות וחלקן ישנות. להיכנס לאחת מתחנות הדלק הישנות זו חוויה בפני עצמה. כמו להיות בסצינה מתוך סרט ישן של שנות הארבעים. התחנה הישנה ועמדות התדלוק הרופפות, לצד מכוניות חדשות ויוקרתיות (שלרוב נשכרות על ידי תיירים). ואם כבר דיברנו על כבישים ועל מכוניות, תופעה מוזרה מתרחשת באי: מרבית המכוניות נוסעות על השוליים ועוקפות דרכם. התופעה נראית מוזרה לתיירים, אך מקובלת מאוד על המקומיים. ספק אם היא מקובלת על פי החוק. למען האמת, ניתן לומר שנסיעה בכבישי האי היא חוויה מאתגרת מאוד ולעתים אף מבלבלת. מומלץ מאוד לפקוח עיניים.

maya
 
ישנן כמה ערים בולטות אליהן מומלץ, אם לא חובה, להיכנס, תוך כדי הנסיעה המאתגרת בכבישי האי. הראשונה בהן היא כמובן עיר הבירה, "הרקליון". זוהי עיר נמל ובה שדה התעופה האזרחי של האי. העיר עצמה אינה יפה במיוחד, אך בהחלט כדאי לבקר ולהתרשם. האטרקציה העיקרית של העיר היא אתר חורבות העיר העתיקה- "קנוסוס"- הנמצא בקרבתה (10 ק"מ דרומה). האתר מציג ממצאים ארכיאולוגיים חשובים מאוד. קנוסוס הייתה בירת המינואים והעיר של המלך המיתי מינוס, שמלך באלף השני לפני הספירה. התרבות המינואית (מלשון "מינוס"- המלך השולט דה אז) התפתחה בכרתים בתקופת הברונזה. בני התקופה ההיא סגדו לדמויות נשיות והאמינו באל אחד- "אלת האדמה" (ובשמה גאיה- אחראית על המתרחש באדמה. לטוב ולרע). סמלי הדת היו שור וגרזן וניתן לראות ציורי קיר רבים של סמלים אלו בממצאים הארכיאולוגיים בקנוסוס. באתר נמצאים גם שרידי המבנים של הארמון ובהם כלים מאותה תקופה ורצפות פסיפס יפות.

בני התרבות המינואית היו הימאים היחידים באיזור כולו והמסחר באיי הים התיכון היה מפותח מאוד. בשל העובדה שנציגי תרבויות אחרות לא היו בעלי יכולות שייט, ולא יכלו להגיע אל האי, לא היה צורך להקים חומות מגן מסביב לארמון המלך. הארמון שוחזר בצורה מופלאה ומתאר את העיר קנוסוס במלוא תפארתה.

 
 
מקום נוסף יפה שמומלץ מאוד לבקר בו הוא כפר האורגים "אנויה" (במרחק של שעה נסיעה מקנוסוס). במקום מוצעים למכירה מעשי רקמה ושטיחים יפים, אותם אורגים תושבי המקום. סמטאות הכפר מפותלות ויפות, ואפשר להציץ אל תוך חלונות הבתים ולהתרשם פעולות האריגה.
maya (14)

עיר יפה נוספת היא "רתימנו", העיר השלישית בגודלה באי. זו עיר צעירה ושוקקת חיים. רצועת חוף הים שבה היא מקום בילוי נהדר לכמה שעות יפות ושקטות. קמפוס האוניברסיטה של כרתים נמצא בעיר ולכן היא מציעה אטרקציות רבות. המסעדות, בתי המלון ומקומות בילוי נוספים נמצאים סביב המבצר והנמל שבה. בתי המגורים בעיר והמבנים האחרים בה נבנו בהשראת שני סגנונות בניה: ווניציאני ותורכי, שהם פועל יוצא מהשפעות שליטיה הזרים של העיר במאות השנים שעברו, ועל כן היא מעניינת מאוד. למטיילים שרוצים לחוות קצת היסטוריה, העיר מציעה רובע עתיק ובו כנסיות ומסגדים וסמטאות קטנות וקסומות.


העיר היפה ביותר בכרתים לדעתי, היא העיר "האניה" שנבנתה ב- 1252 על ידי הווניציאנים על חורבות העיר "קידוני" מתקופת התרבות המינואית. איזור הנמל בה הוא המעניין ביותר. מסביבו יש סמטאות יפות וסבוכות זו בזו, בתים איטלקיים, גגות הבתים עם רעפים אדומים, מרפסות עץ נחמדות, כנסיות ומסגדים. כדאי להיכנס ולבקר בבית הכנסת "עץ החיים"- בית כנסת קטן וצנוע, היחיד שנותר לאחר מלחמת העולם השניה, במהלכה נשלחו 287 מיהודי כרתים להשמדה. בית הכנסת שוחזר ב- 1999. בחצר הבית ישנם ארבעה קברי רבנים שניהלו אותו לאורך השנים ומקווה קטן. היום בית הכנסת מופעל על ידי מתנדבים ובשל העובדה כי לא קיימת עזרת נשים, נערכות התפילות יחד- נשים וגברים.

maya (10)

לא דיברנו עדיין על בתי המלון ברחבי האי, המפוזרים לכל אורכו. כמובן שרמתם שונה ממלון למלון. יש טובים יותר ויש טובים פחות. אותם בתי המלון המפוארים דומים לכפר נופש ענק שניתן בקלות ללכת בו לאיבוד. האוכל הטוב, רמת החדרים, השירות האדיב, הבריכות וחופי הים הפרטיים, גורמים לנו לרצות ולהישאר עוד ועוד. מי שרוצה להינות באמת מטיול מושלם, כדאי שישכור חדר באחד מבתי המלון המפנקים, ישכור לעצמו רכב קטן ונחמד, ייסע לטייל למשך מספר שעות ביום ויחזור לנוח ולנפוש.


הייתי במספר מקומות בעולם ונהניתי בכולם, אך הטיול הקסום הזה הוא מיוחד במינו. הוא ייזכר אצלי לעוד שנים רבות ובהחלט אחזור לשם באחד מהימים כדי לחוות את אותה חוויה של הנאה רבה.

כדאי ואף מומלץ.