באביב יפרחו הפרגים

מסע מטלטל לבלגיה ולצרפת - אל מחוזות בלתי מוכרים

נצא למסע מיוחד במינו בעקבות ההיסטוריה והתרבות של פלנדריה, בלגיה, דרך מבני פאר בני מאות שנים וקתדרלות מרשימות, נשוטט בעיירות קטנות וציוריות. נחלוף בדרכים כפריות זרועות ירק, חוות, ושדות של פרגים לאורך תעלות המים, על פני גבעות ירוקות ונוכל ללגום בירה בלגית איכותית, שיוצרה במבשלת בירה מקומית או קפה בלגי משובח, עם אלכוהול וקצפת, בבתי קפה קטנים ומסוגננים... נמשיך מפלנדריה אל מחוז הסום הצרפתי רב הנופים והתרבות, בו נבקר בערים כמו אמיין, אראס ועוד (מחוץ למסלול הטיול השחוק של התיירים). לצד ביקורים בשכיות התרבות והנוף במרחב, נחלוף דרך אתרי הקרבות החשובים ביותר של "החזית המערבית" של מלחמת העולם הראשונה. נהלך בשוחות האילמות ונבקר בבונקרים שבאתרי השחזור המרתקים.

30 באפריל – 7 במאי 2020

 

 

יום מספר 1 | 30.04.2020 | תל אביב – בריסל – איפר (Ypres)

ניפגש בשדה התעופה, ונטוס ישירות לבריסל, בירת בלגיה. עם נחיתה נעלה על האוטובוס ונעשה דרכנו מערבה, למלוננו באיפר.לינה באזור איפר-קורטריק.

יום מספר 2 | 01.05.2020 | המרוץ אל הים, דיקסמאוד, דנקרק.

לאחר ארוחת הבוקר נצא צפונה לכיוון התעלה הבריטית. במהלך ספטמבר אוקטובר 1914, התחוללו במרחב זה סדרת קרבות שנקראו "המרוץ אל הים". נבקר במחוז דיקסמוד, על גדות נהר האיסר, שהיה לחזית עקובה מדם. לאחר מכן נמשיך אל חוף דנקרק, נעמוד על חשיבות השליטה בנמלים הימיים, ונספר גם על "הנס בדנקרק", שהתרחש במלה"ע 2. לינה באזור איפר-קורטריק

יום מספר 3 | 02.05.2020 | מובלעות איפר

לאחר ארוחת הבוקר נצא להכיר את קו החזית, לאורכו נערכו קרבות אכזריים ביותר. נתחיל במוזיאון הזיכרון פָּשנְדֵייל – 1917. במהלך הביקור נחשף לחיילים עצמם, ללבושם, לציודם האישי, לכלי הנשק שלהם, נעיין במכתבים שכתבו, ונסייר במכלול של בונקרים ותעלות בהם חיו חודשים ארוכים. ביקור זה ימחיש לנו את אורח החיים של מאות אלפי חיילים בחזיתות השונות בכל אזורי הקרב במלחמה. בסמוך למוזיאון משתרע בית עלמין עצום ממדים בו טמונים 12,000 חיילים בריטיים, "טין קוט". נמשיך אל העיירה הקטנה לָאנְחמאָרְק, שהייתה אף היא עדה לקרבות כבדים. נבקר באנדרטה ייחודית לזכר חללי הקרבות הגרמנים. בסמוך לה נמצא בית עלמין בו טמונים כ- 44,000 נופלים גרמנים, רובם צעירים וסטודנטים, חסרי ניסיון. אל מול מפת הקרבות הגדולה במקום, ננסה לשחזר את מה שאירע.  נמשיך אל גבעה- 60, סביבה נערך קרב כבד ביותר. נצא לשוטט בשבילי הגבעה, החושפים מעת לעת תעלות וכן מכתשי פגזים.

לעת צהריים נשוב אל איפר עצמה ונסייר בעיר. נתחיל בביקור בשער מֶנֶן ההיסטורי, המנציח את נעדרי קרבות איפר, נמשיך אל מרכז העיר, נראה את הכיכר הראשית ואת אולם הבדים ההיסטורי מן המאה ה- 14, ששוקם, נמשיך אל קתדראלת העיר, אל "שוק הדגים" שלעבר, ומשם, זמן חופשי לשוטט בין הסמטאות, ולטעום שוקולדים בלגיים מעולים מן השוקולטיריות הרבות בסביבה. חזרה למלון. לינה באיפר-קורטריק.

יום מספר 4 | 03.05.2020 | איפר (בלגיה) – מסין – אראס (צרפת)

לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מאיפר ונעשה דרכנו דרומה. לכל אורך הכביש בו אנו נוסעים התנהלה מערכה כבדה ביותר, על כך נוכל להתוודע בביקורינו בעיירה מֶסֵין,  שהכיכר המרכזית הקטנה והצנועה שדה, מספרת המון. נוכל לטייל במרכז המבקרים הקטן הצמוד, וכן לצלם את הפסל המרגש, המנציח את אירוע "הפסקת האש של חג המולד 1914". נמשיך אל אי פארק השלום האירי, בו נדגיש את תרומתם של בני אירלנד ומאבקה של בריטניה. נציין גם את "התקוממות חג-הפסחא" שהתרחשה בדבלין ב- 1916, כהזדמנות לאירים להיפרע מן השלטון ארוך השנים של האנגלים על אירלנד. נמשיך אל ציון "אוּוֶפָא", התאחדות הכדורגל הבינ"ל, המנציחה את משחק הכדורגל ההיסטורי שנערך בין חיילים בריטים וגרמנים, במהלך הפסקת האש של חג המולד. האתר מרגש ביותר וסביבו שרידי תעלות, שדות מעובדים ושדרות עצים, בית עלמין צנוע לצד בריכת מים קטנה. המראה מרגש ומטלטל. נמשיך אל אנדרטת פְלוגְסְטירְט, בה טמונים אלפי חללים בלתי מזוהים. בסמוך לה שוכן "הייד פארק קורנר". בית עלמין זעיר בו טמונים זה בסמוך לזה, חייל יהודי גרמני, מול חייל יהודי בריטי…מדהים! לאחר מנוחה קצרה נתחיל בנסיעתנו לכיוון אַרָאס בצרפת. נספיק ונבקר במתחם אדיר ממדים המנציח את חללי הקרבות הקנדים סביב גבולה של צרפת, על רכס ווִימי. במקום, מאות מכתשים פעורים, שרידי תעלות ומובן מונומנט אדיר ונישא.לעת ערב נגיע למלוננו. לינה באזור אראס.

יום מספר 5 | 04.05.2020 | אראס וסביבתה, קמברה (Cambrai)

לאחר א. הבוקר נצא לביקור במחצבות ווֶלינגטון. במהלך 1916, 1917, הגו מדינות ההסכמה רעיון של הכנת מתקפת פתע מתוך מחצבות עתיקות. במשך חודשים חיו החיילים מתחת לפני האדמה, בלב מחצבות עתיקות אותן הכשירו לחיי יום יום, ומהן יצאו לקרב על אראס. עם תום הביקור נצא לסיור ברחבי אראס, המשלבת בנייה עתיקה לצד חדשה. נבקר בכיכר המרכזית, נצפה אל קתדראלת העיר, נחלוף על פני הסיטדלה ונוכל לשוב ולבקר באנדרטת אראס, לזכר הנופים. אחרי הפסקת צהריים ניסע אל העיר קָמְבְּרֵה, שהייתה עדה לקרב הטנקים הגדול ביותר שנערך בשדותיה, במלחמת העולם הראשונה. בדרכנו נשוחח על ימי המלחמה בה טרחו כל הצדדים ליזום ולהמציא כלי נשק משוכללים וקטלניים. כך גם הטנק. נסייר ליד שער העיר מימי הביניים, דרך רחובה הראשי, דרך כנסיותיה וחנויותיה הנאות. בדרכנו חזרה למלון ננסה להציץ בממצא מרגש ביותר. טנק בריטי אמיתי, מדגם "מארק 4", אשר השתתף בקרבות קמברה, נפגע, נקבר עם השנים עמוק באדמה ולאחרונה "נשלף" ומוצג (חלקית) לקהל. ולינה באזור אראס.

יום מספר 6 | 05.05.2020 | אראס – אמיין (Amiens)

יום זה הינו מרגש ומטלטל במיוחד. נקדיש אותו ליום הראשון של הקרב על הסום. ב- 1 ביולי 1916, בשעה 07:30, נשרקו המשרוקיות שסימנו לעשרות אלפי חיילים להסתער לעבר שוחות הגרמנים מנגד, לאחר ריכוך ארטילרי כבד. מכאן ואילך התרחש טבח שאין שני לו, "היום הנורא ביותר של הצבא הבריטי". לאחר ארוחת הבוקר נצא לבּוּמונְט-הָאמֶל, ונבקר בשדות הקרב כפי שנותרו. במקום, אנדרטה לזכר חיילי ניופאונלנד (כיום קנדה, אז, קולוניה בריטית). נצעד בין שוחות הבריטים דרך No Man's Land, (שטח ההפקר) אל עבר שוחות הגרמנים. נתעכב מול מראות מטלטלים וננסה לחוות את אימת המסתערים כמו גם, המתגוננים. באתר המרגש נוכל לשוטט ולראשונה, להיווכח בשדה קרב אמיתי. במקום מרכז מבקרים קטן ומסביר פנים. נמשיך אל "מגדל אולסטר", אנדרטה נוספת לזכר האירים שנפלו בקרבות סום, ונגיע אל טיפוואָל, מונומנט היסטורי אדיר ממדים המנציח כ, 73,000 לוחמים שמקום קבורתם לא נודע. מכאן נמשיך אל העיירה לה-בואסיל, בה נשתמר מכתש ענק שנוצר ע"י מטען חבלה בן 27 טונות, וסימן את תחילת הקרב על הסום. בהמשך – נבקר במוזיאון הסום, בעיירה אלבר. נמשיך בנסיעה לעבר אמיין. לינה באזור אמיין.

יום מספר 7 | 06.05.2020 | אמיין

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור ברחבי העיר.  נחלוף על פני בית העיריה, היכל הצדק, נהלך במדרחוב הראשי ונבקר בקתדרלה עוצרת הנשימה של אמיין. את היום הזה נקדיש לביקורים ולזמן חופשי בעיר אָמְיֶין. העיר, המונה כ- 120,000 תושבים, היא בירת חבל הסום. מכאן, לשיטוט רגלי נינוח על פני רובע סן-לו, המוכר כ"וונציה קטנה". בתים עתיקים וציוריים הניצבים לגדות תעלות מים שקטות, ולאורכם שפע גלריות ובתי קפה. נציץ אל זרימת הנהר סום, ונוכל לצאת לשייט סירות מענג לאורכו. לינה באזור אמיין.  

יום מספר 8+9 | 08.05.2020 – 07.05.2020 | אמיין –שדות פלנדריה – ישראל

ארוחת בוקר – וניפרד מאמיין. ניסע לנבקר ברחבי מובלעת איפר. נתחיל  את טיולנו בחוות אֶסקְס, מקום בו שהה ג'ון מֶק'קריי, רופא קנדי שהיה עד למות חברות הטוב, ובו הוא כתב את הפואמה שלו: "בשדות פלנדריה". נטייל ונסייר ככל שבזמן יעמדו לרשותנו. נמשיך בחזרה לבריסל, נגיע לשדה התעופה ובשעות הערב מלאי חוויות ורשמים מסעירים נטוס בחזרה בטיסה ישירה לתל אביב. נחיתה למחרת לפנות בוקר ביום 9.

המסלול מתאר את אתרי הביקור והבילוי, אולם לא בהכרח את כיוון הנסיעה או סדר הימים. ייתכנו שינויים בסדרי הביקורים, ארוחות והלינות – ללא הודעה מראש.

טל"ח

לקבלת פרטים נוספים:

לראש הדף