סיציליה

האי הגדול ביותר בים התיכון, ואחד מ- 19 מחוזותיה של איטליה. סיציליה המסתורית משתרעת ע"פ שטח של 25,000 קמ"ר ומונה 5 מיליון תושבים. מאז ומעולם היו בניה אנשי חקלאות ועמל, מגדלי חיטה וזיתים, כרמים ועיזים. כיבושים רבים ידע האי במהלך ההיסטוריה, בעיקר בשל מיקומו האסטרטגי בים התיכון. היו בו סיקיליים ויוונים, בני קרתגו ורומאים. לוחמי שבטים ברברים שטפו את האי במאה ה- 5 לספ' ובהמשך היגיעו הביזנטינים. אחריהם באו הערבים, הנורמאנים ונציגים נוספים מאירופה. מטבע הדברים האי הוא קוקטייל תרבויות והשפעות, כאן טמון קסמו הרב. כאן גם נולדה המאפיה הסיציליאנית ומרכזיה קיימים כאן עד עצם היום הזה.
  
פלרמו
palermo (179)
עיר הבירה של סיציליה, הגדולה והחשובה ביותר באי. עיר שיש בה נמל גדול וכן מרכזי שלטון מימים עתיקים יותר, כגון שלטון הערבים ושלטון הנורמאנים.
סמלה של העיר הוא הדואומו, הקתדראלה המרשימה הניצבת בלב השדרה הראשית העולה דרומה אל מעלה מונריאלה.
המבנה "היושב" על שרידי מסגד ישן וכנסיה עתיקה עוד יותר, הוקם במהלך המאה ה- 12, בשיא שלטון המלכים הנורמאים, והוא מכיל פריטים אדריכליים המשלבים את כל סגנונות התקופה. יש כאן השפעות ביזנטינית, נורמאנית ומוסלמית הניבטות מכל קשת, עמוד וכיפה.
מומלץ לבקר במרכז העיר גם בכיכר פרטוריה היפה, לעלות אל קתדראלת מונראלה המרשימה ולא להחמיץ ביקור בקטקומבות הקפוצ'ינים.
 
קסטל אה- מארה די גולפו
west (33)
עיר ציורית בת 40,000 תושבים, השוכנת לחוף הים התיכון, ממערב לפלרמו. העיירה נשקפת נהדר בעיקר מן הדרך הנופית המתפתלת לכיוון צפון מערב האי.
המרכז העתיק של העיירה מזמן סמטאות זנוחות משהו, אם כי רומנטיות, ולחופיה ניתן לטייל בניחותא בין סירות הדייגים הנושקות לחוף.
מומלץ מאוד להסתובב בין עיירות החוף הסמוכות, ובכלל, "לתעות" לאורך החוף ולהשקיף על הפינות הרומנטיות הרבות שבו.
 
אריצ'ה
Taouy (2)
בגובה של 950 מ' מע"פ הים, מתנשאת אריצ'ה, עיירה קטנה ותיירותית בת 1,500 תושבים. לרוב טובלת העיירה בערפילים, אך סיור בה הוא בלתי נשכח, בעיקר בשל חנויות המרציפן הנפלאות שבה. המרציפן הוא תערובת של שקדים טחונים וסוכר, ומקור השם מן המילה הערבית "מרטבאן" שמשמעה מיכל לאחסון הבצק. באריצ'ה התמחו נזירים בייצור המרציפן ו"המתוק המתוק" הזה מופיע כאן בשלל צורות וטעמים. בכיכר העיר נמצאת חנות המציעה שפע של טעימות וכמובן, קניות.
בנוסף, נמצא באריצ'ה מבצר נורמאני קדום, וכן קתדראלה מן המאה ה- 14, לצד אנשים חביבים ותצפיות מרהיבות לכל עבר.
 
בריכות המלח בטרפאני
west (154)
אחד ממחוזותיה של סיציליה הוא טרפאני. המחוז המונה כ- 100,000 תושבים, משתרע בפינה הצפון מערבית של האי, ועיר הבירה שלו היא טרפאני. אין הרבה מה לחפש בה, אלא אם כן הינכם חובבי נמל, ואולם האטרקציה העיקרית היא בריכות המלח של טרפאני. אלו משתרעות לאורך רצועה בת 30 ק"מ שלחופי הים, מדרום לנמל טרפאני. בריכות המלח הן מפעל קדום להפקת מלח מן הים. עשרות שבשבות רוח גורפות את מי הים אל בריכות אידוי. לאחר שתייבשו הבריכות נאסף מהן המלח בערימות לבנות, שלעתים אף מכוסות ברעפי חרס כתומים.
במקום יש סירות המציעות סיור בין שבשבות הרוח, התעלות והבריכות. יפה לבקר כאן בשעת אחה"צ
 

מרסלה
west (167)
עיר צבעונית ומהודרת, הנמצאת כ- 30 ק"מ מדרום לטרפאני. שני אירועים חשובים פרסמו את העיר היפה הזאת. האחד, כאן נחת לראשונה ג'יוזפה גריבאלדי, ממשחררי איטליה ב- 1860, במסגרת "מסע האלף" בהנהגתו. מכאן החל שחרורה של סיציליה, ומאוחר יותר, איחודה עם איטליה. האירוע השני, בשלהי המאה ה- 18, הוא המצאתו של יין ארומטי מתוק ורווי אלכוהול, אשר יוצר כאן ע"י שני אחים אנגלים בשם וודהאוס. הם ערבבו יין ענבים עם ברנדי מחוזק ויצרו סדרה נפלאה של יינות הנקראים כיום "מרסאלה". בלב העיר עובר מדרחוב נאה, עתיר חנויות, מסעדות ומבנים המסגירים את פארה של העיר מימים קודמים.
 
מונדלו
mondello (31)
כפר דייגים ציורי ותיירותי הנמצא כ- 6 ק"מ מערבית לפלרמו.
הכפר משתרע לאורך רצועה חופית שקטה שלאורכה התמקמו הבתים, החנויות, המסעדות וכמובן, הנמל הישן. מראה רומנטי מאין כמותו הוא הסירות ההפוכות הצבעוניות של מונדלו, השוכבות על צידן כממתינות לגואל.
מומלץ בכל פה לבקר כאן, במיוחד בשעות אחה"צ, כאשר השמש מתחילה ללטף את הים, את הסירות, וכאשר המסעדנים מתחילים לערוך את שולחנות מסעדותיהם.
 
צ'פאלו
cefalo (65)
עיירה ציורית קטנה, הנמצאת כ- 30 ק"מ ממזרח לפלרמו, על הדרך הראשית מזרחה.
העיירה, המונה כ- 14,000 תושבים נחשבת ליפה מבין ישובי החוף, ומהווה עיירת נופש מאז ימי הרומאים.
במרכזה מתרוממת קתדראלה נורמאנית מן המאה ה- 12, עתיקה ומסתורית שבתוכה נראה פסיפס ענק של ה"פנטוקרטור", ישו הגואל. סביבת הקתדראלה עמוסה חנויות, מסעדות, בתי מלון קטנים ואווירה נהדרת. ואולם יותר מכל הרשים אותי חוף הים, בעיקר זה הבלתי מתוייר, שלאורכו בנויים בתי הכפר כחומה, ולמרגלותיהם פזורות סירות הדייגים.
לאוהבי הצילום, אין לפספס "התפלחות" אל החוף דרך סמטאות הבתים והמצודות העתיקות שלאורכו.
ממש כמו ביקור בתוך ציור.
 
אגריצ'נטו
agrich (21)
עיר המונה כ- 55,000 תושבים, בדרום האי. העיר יושבת מעל עמק גדול ובו שרידי מקדשי יוון. העיר עצמה תיירותית לכל דבר, על סמטאותיה, חנויותיה ומסעדותיה, ואולם האטרקציה העיקרית כאן היא "עמק המקדשים". 
נוסדה במאה ה- 6 לפה"ס ע"י יוונים שהקימו באיזור את ערי המדינה שלהם לאורך חופי האי. נחשבה בזמנו ליפה בעיר יוון, ואף למושחתת בהן. העמק שמדרום שימש כעמק קדוש ובו למעלה מ- 10 מקדשים. שרידי כמה מהם נראים לתפארה עד היום.
סיור במקום בשעת אחה"צ ממחיש את אווירת הקודש שהייתה שורה במקום עת אלפי יוונים סגדו לאליליהם. 
 
אננה – Enna
villa (28)
עיר המונה 30,000 תושבים, והשוכנת במרכז סיציליה.
העיר החלה להתפתח כיישוב כיפה, ברום של 960 מ', כבר לפני כ- 2600 שנה. מיקומה של העיר, כמבצר החולש על סביבתו, ודרך בניינה מצביעים על ימים של אלימות, חוסר בטחון ומלחמות עקובות מדם לאורך ההיסטוריה, בתולדות האי.
העלייה לאננה היא קשה ומפותלת, ויש להחנות את הרכב במקומות המסומנים לכך. המרכז על פי רוב, פקוק, ואולם המבט הנשקף מן המצודה הלומבארדית העתיקה (מן המאה ה- 11), שווה את המאמץ. סמטאות העיר ישנות ורומנטיות והיא מוקפת רכסים שבפסגותיהם כפרי כיפה נוספים, ציוריים לא פחות.  
 
ווילה רומאנה
villa (52)
בסמוך לאננה, נמצאת העיירה פיאצה ארמרינה, ממנה המרחק קצר לאחת האטרקציות החשובות ביותר בסיציליה. ב- 1950 נחשפו כאן שרידיה של ווילה ענקית מימי הרומאים. ככל הנראה, הווילה הייתה רכושו של קיסר רומאי או אחד מאצילי רומי השוקעת, מן המאה ה- 4 לספ'. מספר מבנים נחשפו במהלך החפירות הארכיאולוגיות (שעדיין מתקיימות כאן), ואולם הממצא המרשים מכל הוא רצפת פסיפס ענקית, המשתרעת על פני שטח של 3,500 ממ"ר. ברצפה, עשרות תיאורים פלסטיים מחיי היום יום של הרומאים העשירים בעת ההיא. נערות משתובבות בענפי ספורט (לבושות ביקיני), סצינות צייד וסעודה, וכמובן גם תיאורי אלים, מלכים, בעלי חיים ועוד.  
 
טאורמינה
Taouy (113)
עיירה בת 10,000 תושבים הנחשבת לאחת מעיירות הנופש התיירותיות, היפות ביותר באיטליה בכלל ובסיציליה, בפרט. העיירה, השוכנת לחופה הצפון מזרחי של סיציליה משקיפה על המפרץ הקסום הסמוך, על ההרים והעמקים שמסביב ועל הר הגעש האימתני, אתנה.
בעיירה אשר נוסדה כבר בימי הסיקילים, במאה ה- 8 לפה"ס, יש כמה מרכזים נעימים ואולם עיקרה הוא הרחוב הראשי העובר בליבה, והמשקיף בנקודות מסויימות אל הים והמרחבים הסמוכים. האתר החשוב ביותר הינו התיאטרון היווני הקדום מן המאה ה- 3 לפה"ס, והמבט הנשקף ממנו ומסביבתו הוא מדהים ביופיו. לאורך הרחובות ובסמטאות, עשרות חנויות לתיירים, בעיקר של שכיות חמדה העשויות קרמיקה, פסלי מרציפן ועוד. לרשות הנוהגים ברכב פרטי, מגרש חניה בכניסה אל העיירה וממנו, הקפצה באוטובוס ציבורי.
 
הר הגעש אתנה
Taouy (12)
זהו הגבוה והמרשים בהרי הגעש באירופה, ואחד הפעילים ביותר, עד עצם היום הזה. אתנה מתנשא לגובה של 3,300 מ', ובסיס החרוט ממנו הוא מתרומם משתרע בקוטר של 40 ק"מ.
אמונות ומסורות רבות נקשרו בהר. היוונים ראו בו את מקום מושבו של אל הנפחים וולקן, ומאוחר יותר, אף את מפלט הסתרים של היצורים הקיקלופיים המפחידים.
תושבי הסביבה נוהגים עד עצם היום הזה לפנות לצלמים, מדונות, צלבים ושאר קדושים כדי שיחוסו עליהם מזעמו של ההר.
התפרצויות רבות קשורות בהיסטוריה של אתנה, ובהן גם כאלו שארעו במאה ה- 20 והחריבו יישובים וקטלו תושבים. בימים יפים ניתן וכדאי לעלות אל ההר ולהשקיף אל סביבתו
 
מסביב לאתנה
Taouy (36)
מדרום להר אתנה מתנהלות מספר דרכים פתלתלות, הסובבות את ההר וחולפות על פני ובתוך עיירות קטנות, יפהפיות וציוריות. חלק מן העיירות נמצאות ממש בראשי המצוקים, ומשקיפות על קניונים ענקיים. האדמה רוויית הבזלת היא פוריה במיוחד, מה שמסביר את התעקשותם של תושבי האיזור להישאר צמודים אל ההר, וכן גם המראות החקלאיים, כגון טראסות, מטעים ועוד, הנשקפים במהלך הנסיעה.
כדאי להקדיש יום שלם של שיטוט מהנה עם מכונית בין הכפרים הקטנים והעיירות השלוות, להתענג על כוס יין לבן באחת הטברנות שלאורך הדרך ו…להתפלל עם המקומיים שההר לא יתפרץ עליכם…
 
ארכימדס מסירקוזה
siracoss (124)
מבניה המפורסמים והדגולים של סירקוזה העתיקה. נולד ב- 287 לפה"ס ומהר מאוד התפרסם כמתימתיקאי, מהנדס ופיסיקאי מחונן. ארכימדס היה האיש אשר ברבצו באמבט הבחין כיצד גופו דוחה כמות מסויימת של מים. כנשוך נחש זינק עירום מן האמבט וקרא "מצאתי!!", והמציא את עיקרון מסת החומר המשתנה מחומר לחומר. כמו כן ידוע כממציא כלי מלחמה מתוחכמים, כגון מראות ענק אשר סינוורו את עיני מלחי הספינות הרומיות שצרו על סירקוזה במאה 3 לפה"ס. הוא המציא את הבורג המפורסם שנועד לשאוב מים מירכתי ספינות ובהמשך הפך למשאבת בורג, וכן המצאות נוספות. ארכימדס חוסל ע"י חייל רומי ב- 212 לפה"ס, בעת המלחמה הפונית השניה. דמותו נשקפת בכל פינה בסירקוזה.
 
סירקוזה
siracoss (64)
אחת מערי המדינה היווניות הקדומות והחשובות ביותר בעולם היווני הקדום הייתה סירקוזה. העיר, שנוסדה במאה ה- 8 לפה"ס הפכה למרכז ענק של מלומדים, אמנים ופילוסופים ושמה יצא לתהילה בכל אגן הים התיכון. כמו כן נקשרו בה עלילות מיתולגיות כגון, המקום בו נחת דדלוס, יוצר כנפי הדונג, לאחר שאיבד את בנו איקרוס. במאה ה- 3 לפה"ס נולד, חי ופעל בה אחד האישים הדגולים, ארכימדס.
בסירקוזה שני מרכזי טיול. האחד בעיר עצמה, בעקבות שרידי היוונים, ואילו השני בחצי האי הקשור אל העיר המרכזית בגשר יבשתי. כאן נמצא את מרבית אתריה היפים כגון כיכר ארכימדס, הקתדראלה היפה, מעיין ארטוזה וסמטאות רבות וציוריות. גם טיילת הנמל משובבת נפש ונעימה לטיול.
 
נוטו
notto (35)
בשנת 1693 החרידה רעידת אדמה חזקה את סיציליה, בעיקר את חלקה המזרחי. ערים ויישובים נחרבו. אחת מהן הייתה נוטו, עיר שהייתה בה המשכיות מאז ימי הסיקיליים, במאה ה- 8 לפה"ס.
נוטו נמצאת כ- 40 ק"מ דרומית לסירקוזה, והעיר החדשה היא פועל יוצא של בנייה יפהפיה בסגנון בארוק סיציליאני, מלפני כ- 300 שנה. שיטוט ברחובות העיר ממחיש את תשומת הלב הרבה שהעניקו בוניה למראה, לעיצוב חיצוני, לצלילי המזרקות שבנו בכיכרות, לסימטריה של הרחובות ולכיווני זריחת ושקיעת השמש. נוטו של היום היא מוזיאון ברוקי מרשים ובו כנסיות וקתדראלה, מזרקות יפות, פסלים, מעקות מעוצבים וכן מרפסות המעוטרות בשלל עיטורי אבן. מומלץ מאוד לבקר בעיקר לעת אחה"צ, כשהשמש מעניקה גוון דבש לאבן המקומית.
לראש הדף